Aziz Matthias Kilisesi – Budapeşte

Budapeşte’de Budin Kalesi içerisinde yer alan tarihi bir kilise olan Aziz Matthias Kilisesi 1015 yılında Macar Kralı Aziz Stephen tarafından yaptırılmıştır.1241 yılında şehri istila eden Moğollar tarafından yerle bir edilmiş. 13. yüzyılın sonlarında ülkenin başına geçen ve Macaristan tarihinde en başarılı Kral olan Matthias tarafından baştan yaptırılmış. 19. yüzyıla kadar adı “Meryem Kilisesi” olan Matthias Kilisesi, çıkan yangınlar ve Habsburg Hanedanlığı’na karşı ayaklanan Macar Halkı tarafından tahribata uğratılmış. 19. yüzyılda baştan yaptırılan kilisenin adına Kral Matthias’ın adı verilmiş. Tarihi önemi oldukça büyük olan kilisede çok sayıda hükümdarın taç giyme töreni gerçekleşmiş.

1526 Mohaç Meydan Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçen Macaristan’a o dönemde büyük önem verilmiş. Osmanlı daha sonra 1541 yılında kilisenin içerisinde yer alan figürleri kapatarak camiye çevirmiş. Hatta ilk cuma namazını burada Kanuni Sultan Süleyman kıldırmış ve ardından cami Budapeşte’nin ana camisi haline gelmiş.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Kuvvetleri bu kiliseyi kamp yeri olarak kullanmışlar. Savaşın ardından 1950 – 1970 yılları arasında Macaristan hükümeti ve varlıklı ailelerin bağışları ile büyük bölümü restore edilmiş. Balıkçı Tabyası‘nın hemen üst tarafında bulunan Aziz Matthias Kilisesi‘nin önünden Tuna Nehri’ni ve Macaristan Parlemento Binası’nı harika bir şekilde fotoğraflayabilirsiniz.

Aziz Matthias Kilisesi Ziyaret Bilgileri

Kilise şuan ibadete ve ziyarete açıktır.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

matthias kilisesi

Menü