Aziz Nicholas Katedrali – Lübyana

Orjinal adı Ljubljanska Stolnica, resmi adı ise Aziz Nicholas Katedrali olan dini yapı genellikle sadece katedral ya da Lübyana Katedrali olarak anılır. Ciril Metodov Meydanı’nda bulunmaktadır. Lübyana şehir merkezinde bulunan katedral, birbirinin aynı iki kulesi ve yeşil kubbesi ile hemen farkedilmektedir. İlk dönemlerinde gotik tarzda yapılsa da sonraları pek çok değişiklik geçirmiştir.

Burası önceleri bir Roma kilisesiydi ve 1262 yılından 1361 yılına kadar böyle devam etti. 1361 yılında büyük bir yangında kilise tahrip olunca gotik tarza uygun olarak yeniden inşaa edildi. Lübyana Piskoposluğu kurulduğu dönemde, yani 1461 yılında çeşitli düzenlemeler ve değişiklikler yapıldı. Bu son değişiklikler ile birlikte kilise bir katedrale dönüşmüştü.

Katedral ilk halini aldığında tekrar büyük bir yangın geçirdi. Türkler tarafından kundaklandığına inanılan katedral 1469 yılındaki bu ikinci yangınla tekrar değişikliğe uğradı. Son halini 1701 ve 1706 yılları arasında aldı. Barok mimariye uygun yapılan inşaat bir latin haçı şeklindeydi ve şapelleri bulunuyordu. Mimar Andrea Pozzo tarafından tasarımı yapılsa da mimarın inşaatı denetlememesiyle çizilen tasarımın dışına çıkıldı ve Venedik tarzına kayıldı. Kubbesi ise önceleri boyalarla kaplı sahte bir kubbeyken 1841’de inşaa edildi.

İç mekan tasarımında da barok tarz uygulandı. Giulio Quaglio’nun freskleri, Emona’nın dört piskopos heykelleri, sunak ve melekleri günümüzde dahi en çok ilgi çeken kısımlar oldu. Kubbe fresklerinin öneminin yanı sıra sonraları eklenen 20. yüzyıl eserleri ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti. Duvar oyuklarına koyulan kumtaşı heykeller ve freskler ile ”Cennet Kapısı” olarak anılan kabartmalarla süslü demir kapı da ayrıca görülmesi gerekenler.

1707 yılından itibaren ziyaretçi ağırlayan ve halen dini bir mekan olma özelliğini koruyan Lübyana Katedrali, kent ziyaretinde çok yorulmadan ve uzaklaşmadan gezilebilecek tarihi yapılardan. Hem süsleme sanatlarına hem de mimari ilgililerini tatmin edebilecek güzellikte. Ziyaretler için hemen hemen her saat başı oluyor diyebiliriz. Saat 10:00’a kadar her saat başı, sonra ise 10:30, 11:30, 12:30, 16:00 ve 18:30 saatlerinde ziyarette bulunabilirsiniz.

Lübyana’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü