Aziz Stefan Bazilikası – Budapeşte

1851 yılında temeli atılan yapının inşaası 50 yıl sürmüş. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi yapım aşamasındayken kubbesinin çökmesiyle sil baştan yeniden yapılmış olmasıdır. Aziz Stefan Bazilikası, Budapeşte’deki en büyük yapı ve en büyük kilise olma ünvanını taşımaktadır. 9,5 ton ağırlığındaki Bazilika’nın çanı ülkedeki en büyük çandır. Papanın emriyle bazilika olan kilise önceleri katedral olarak hizmet vermekteydi. Neo-rönesans tarzında inşa edilmiştir. Ayrıca Aziz Stephen Bazilikası’ndan Budapeşte’yi 364 basamak yüksekten izleme imkânına sahip olabiliyorsunuz.

Macaristan’daki devlet ve din ayrımını sembolize eden kilise 96 metre yüksekliktedir ve Macaristan Parlemento Binası ile aynı yüksekliğe sahiptir. İsminden de anlaşılacağı gibi Kral Stephen ülkenin tarihinde çok değerli bir liderdir. Ve onun adı şehrin en büyük yapısında yaşatılmaktadır.

Aziz Stefan Bazilikası Ziyaret Bilgileri

Bazilikada sadece Pazartesi günleri 17:00’da rutin olarak konserler verilmektedir. Konserlerde sadece Macar dilinde şarkılar ve Macar ezgileri duyabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

aziz stephen bazilikası

Menü