Aziz Vitus Katedrali – Prag

1344 yılında başlanıp tamamlanması 600 yıl süren Gotik Mimari’nin en güzel örneklerinden biri olan Aziz Vitus Katedrali Prag Kalesi’nin hemen yanında bulunan yok artık gotik mimari de daha bunun ötesi olamaz diyeceğiniz bir yapı. Görenlerin dikkatlerini hemen üzerine çeken bu katedrali görmeden sakın Prag’dan ayrılmayın.

Aziz Vitus Katedrali Prag Krallarının mezarlarına ve ulusal mirasın da bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Kilise ilk inşa edildiğinde gotik tarzda yapılmış daha sonra dış süslemelerde barok tarzı süslemeler de kullanılmış. Kilisenin dış süslemesi bütün dikkatinizi çekecek şekilde dizayn edilmiş. Korkutucu figürler kullanılan dış cephede karanlık bir hava yaratılmış. Kilisenin duvarlarında aşağı doğru sarkan ürkütücü yaratık heykellerinden kilisenin su oluklarını göreceksiniz ya da tamamen fantastik hayvan figürleri.

Kilisenin dışında yaratılan bu ürkütücü havaya karşılık kilisenin içinde muazzam bir aydınlık, kusursuz süslemeler ve ışıl ışıl şamdanlar sizi karşılayacak. Dışarısı kötü ve karanlık Hristiyanlık ise aydınlık ve huzur verici düşüncesi verilmeye çalışılmış.

Aziz Vitus Katedrali Ziyaret Bilgileri

Katedral ziyarete ve ibatede açıktır. İçinin büyük bir kısmını ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Prag’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

aziz vitus katedrali 1

Menü