Balıkçı Tabyası – Budapeşte

Fisherman Bastion’ ya da Macarca Halaszbastya olarak bilinen Balıkçı Tabyası, şehrin Buda yakasından Peşte’yi seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. İsminin kaynağı Orta Çağ’da bu yapıya yakın bir balık pazarı bulunması ve bu pazardan geçimini sağlayan balıkçıların savaş ve istila durumlarında ülkelerine ellerinden geldiğince yardım etmiş olmaları. Tarihleri boyunca yaşadıkları tüm savaşlarda Macar Halkı buradaki balıkçıların büyük desteklerini görmüş ve onların anısına bu güzel yapıya bu ismi vermişlerdir.

Kireçtaşından yapılan 100 yıllık bembeyaz bu yapı Aziz Matthias Kilisesi‘nin gelinliği desek abartmış olmayız. Duvarlarındaki arma ve işlemeler üzerinde bulunan 7 adet küçük kulesiyle Budapeşte mimarisine yakışır bir yapıdır. Barındırdığı 7 adet kulenin anlamı ise buraya 896 yılında göç edip yerleşmiş olan 7 kişilik Macar kabilesini temsil eder.

Balıkçı Tabyası Ziyaret Bilgileri

Margaret Adası, Macaristan Parlamento Binası ve Tuna Nehri’nin kadrajınızda en güzel bütünleşmiş halini bizlere sunan Balıkçı Tabyası, gecesi ve gündüzü ayrı güzelliğe sahip ve Budapeşte’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

balıkçı tabyası 1

Menü