Belgrad Cumhuriyet Meydanı – Belgrad

Kalemegdan’dan Knez Mihailova Caddesi yönünden ilerleyip caddenin sonunda karşılaşacağınız şehrin en ünlü meydanıdır. Bu meydan şehrin tam merkezinde olup turistlerin, yerli halkın, gençlerin ve yaşlıların, herkesin buluşma noktasıdır. Şehrin sevinç gösterilerinin aynı zamanda protesto gösterilerinin yapıldığı yerdir.

Cumhuriyet Meydanı’nın tam ortasında Prens Mihailo’nun at üstündeki anıtı bulunur. Prens Mihailo buradaki Osmanlı egemenliğine son veren kişidir. İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzi eseri olup 1882 yılında yapılmış. Prens at üzerindedir ve işaret parmağı ile Osmanlılara İstanbul’u gösteriyor, Türklerin İstanbul’a, ait oldukları yere dönmelerini işaret etmektedir. Heykelin kaidesinde Türkler’den en son alınan şehirlerin isimleri yazılıdır ve Sırbistan tarihinin bazı sahneleri canlandırılmıştır.

Anıtın önünde durup etrafınıza baktığınızda, önemli birkaç tarihi yapı görebilirsiniz. 1869 yılında yapılan Ulusal Tiyatro Binası’nı, tiyatro binasının solunda Zoran Dindic (2001 yılında kurulan Sırbistan Demokratik Hükümetinin ilk başbakanı) adına yapılan bir park’ı ve Sırbistan’ın en önemli kültürel yapılarından olan Sırbistan Ulusal Müzesi’ni görebilirsiniz. 400.000’den fazla önemli bir koleksiyona sahiptir bu müze. Bitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları nedeniyle yılın bir çok döneminde kapalıdır. Müzede Picasso, Van Gogh, Kandinsky gibi ressamların eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca meşhur Nadezeta Petroviç (Sırbistan’ın ilk ressamlarından biri) eserlerini bu müzede görme imkanı bulacaksınız. Sırbistan Ulusal Müzesi, mimarisi ile oldukça dikkat çeker, ikiz kuleleri, görkemli kubbesi ile vurgulanan giriş alanı ilginizi çekebilir.

Belgrad’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü