Bergen Gezi Rehberi

Norveç’in batı kıyısındaki Hordaland bölgesinde yer alan, Norveç’in ikinci büyük şehridir. Fakat 250 bin kişilik nüfusu ile küçük ve şirin bir kuzey kasabasıdır. Orta Çağ’dan bugüne dek varlığını sürdürmüş bir liman kentidir. Bergen Gezi Rehberi :

Şehirde ticaret 1020’lerde başlanıldığı düşünülmekte, 1070 yılında Herald Hardrade’nin oğlu Kral Olav Kyrre tarafından kurulduğu biliniyor. Bu tarih Viking Yaşı Hastings Savaşı ile sona erdikten 4 yıl sonraki bir tarihe denk geliyor. Bjorgvin olarak adlandırılmış olup ‘dağlar arasındaki yeşil çayır’ anlamına gelmektedir. 13.yy’da Norveç’e başkentlik yapmış Hansa Birliği’nin bir büro kenti olmuştur.

Sağanak yağışlarıyla bilinen Bergen, Gulfstream akıntısı ile Norveç’in en sıcak şehirlerinden biridir. Şehir dağlarla çevrili olup ‘Yedi Dağın Şehri’ olarak bilinir. Norveç’in ünlü fiyortlarına giriş kapısı konumunda bulunduğundan yıl içerisinde fazla turist ağırlamaktadır.

Bir masal şehrini andıran şehrin yokuşlu ara sokaklarına dalabilir küçük ahşap evlerle dolu sokakları gezebilirsiniz. Balık ticareti ile ünlü olduğu, Alman tüccarların ekonomisine hakim olduğu yıllarda Alman tüccarlar tarafından yapılmış ahşap evler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Şehri yürüyerek gezilebilir, Floyen Tepesi haricinde araç kullanımını gerektirecek hiçbir mesafe yoktur. Floyen tepesi şehir merkezinden füniküler ile gidebileceğiniz şehir manzarası ve muhteşem doğasına şahit olabileceğiniz bir tepe. Fiyortları bu tepeden görebilir manzara eşliğinde bir şeyler yiyebileceğiniz kafe ve restoranlar mevcut.

Tepeden aşağı inildiğinde şehrin ünlü balık pazarına gidebilirsiniz. Bu ünlü balık pazarı Bergen’e gelen ziyaretçilerin mutlaka uğraması ve bir öğün balık yemeden dönmemeniz gereken yerlerden biridir. Balina etinden her türlü balık ve deniz ürünleri tadabileceğiniz bu pazarda birçok deniz ürününün karışımı ile yapılan balık çorbasını denemeniz tavsiye edilir.

Bergen Gezi Rehberi : Bergen’de Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Bergen gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Bergen Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Bergen Bryggen Limanı

Bergen’i ziyaret ettiğinizde, Bryggen’e gitmek bir zorunluluktur. 400 yıldan uzun bir süredir Bryggen’deki Hansa rıhtımı, Kuzey Avrupa’daki ticarete hükmeden Hansa Birliği’nin ofislerine ev sahipliği yapıyordu. Bugün Bryggen ve eşsiz mimarisi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde listelenmiştir.

Bergen’in başlıca cazibe merkezlerinden biri olan Bryggen bölgesi, Bergen’deki fiyordun doğu tarafına uzanan bir dizi ticari binadan oluşmaktadır. Mimarisi benzersizdir ve 1979’dan beri UNESCO tarafından bir ortaçağ yerleşiminin tarih ve kültürünün en önemli örneklerinden biri olarak listelenmiştir. Bryggen’in idari binaları özellikle Almanya’dan olmak üzere birçok bölgeden katipleri barındırıyordu. Depolar mallar, özellikle Kuzey Norveç’ten gelen balıklar ve Avrupa’dan tahıllar ile doludur.

Tarihi boyunca Bergen, günümüzde 1702’den sonra, eski rıhtım depoları ve idari binaların yandığı zamanlara kadar pek çok yangın geçirmiştir. Gerisi 15. yüzyıla kadar uzanan bazı taş mahzenler olmasına rağmen, dinlenme ağırlıklı olarak genç binalardan oluşmaktadır. Bugün Bryggen atölyeleri ressamlar, dokumacılar ve ustalar tarafından kaliteli ve özgün ürünler üretmektedir. Bryggen ayrıca Bryggen ve Bergen’in hikayesini anlatan müzeler ve yemek için çok çeşitli yerler sunmaktadır.

Bryggen hakkında gerçekler: • 1230 yılında Alman Katipleri tarafından kuruldu. • 1979’da Unesco’nun Wold Miras Listesi’nde yer aldı • Günümüzde, bu eski şehir ait yaklaşık 62 binası ayakta durmayı başardı. • Yer: Balık Pazarı’nın yanında, Bergen Şehir Merkezinde • Fiyat: Ücretsiz giriş

Bryggen’de şunları yapabilirsiniz:

  • UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde listelenen eşsiz mimariyi görün.
  • Müzelerden birinde Bryggen ve Bergen’in hikayesini öğrenin.
  • Dokumacıların ve ustaların kaliteli ve özgün ürünler ürettikleri atölyeleri ziyaret edin.
  • Rahatlayın ve güzel bir ortamda yemek için bir şeyler alın.

Gamlehaugen Sarayı

Gamlehaugen Sarayı, Bergen Kralı’na resmi olarak tahsis edilmiş olup, Kamu İnşaat ve Maliye Müdürlüğünün Batı Norveç bölge ofisi tarafından yönetimi söz konusu olan bu bina Bergen Kralı’nın her daim emrindedir.

Gamlehaugen’in tarihine bakacak olursak; Saray 1898 yılında gemi sahibi ve aynı zamanda devlet adamı olan Christian Michelsen tarafından satın alınmasından hemen sonra sarayın inşaatı 19. yüzyılın başlarında tamamlandı.

1925 yılında Cristian Michelsan’ın ölümünden hemen sonra Gamlehaugen’in korunması için ülke sathında bir kampanya düzenlendi. Bunu göz ardı etmeyen devlet ise mülkiyeti satın aldı.

Mimari olarak Fransız ve İskoç mimarisinin bir arada bulunduruyor, Dekorasyon ve mobilyalar, Rokoko ve Neo-Rönesans mobilyalarının yanı sıra Hollanda Barok ve Neo-Barok tarzlarına sahip aristokrat bir kaleyi andırıyor. Bina ayrıca bir müzik odası, kütüphane ve kış bahçesi de içermektedir.

Gamlehaugen’ın çevresinde yemyeşil çalılar birbirinden güzel çiçekler ve ağaçlar mevcut olup İngiliz peyzajlı olan bir park ile çevrilidir. Park halka açıktır istediğiniz vakit ziyaret edebilirsiniz.

Balık Pazarı

Bergen’deki pitoresk Balık Pazarı, Norveç’in en çok ziyaret edilen dış pazarlarından biridir. Bergen Balık Pazarı’nda, deniz ürünleri, meyve ve sebze gibi ürünleri görmek mümkün. Balık Pazarı, fiyordlar ile Bergen’in 7 dağları arasında şehrin kalbinde büyüleyici bir konuma sahiptir.

Bergen’deki Balık Pazarı, 1200’lerden beri tüccarlar ve balıkçılar için bir buluşma yeri olmuştur. Balık pazarında taze balık ve deniz ürünleri, meyve, çilek ve sebzeler gibi yerel çiftlik yiyeceklerinin yanı sıra çiçek ve bitkileri bulabilirsiniz. Çok çeşitli deniz ürünleri sunan çeşitli restoranlar da bulunmaktadır. Kapalı Balık Pazarı yıl boyu açıktır ve açık hava balık pazarı 1 Mayıs ve yaz aylarında açıktır. Bergen’deki Balık Pazarı, 1200’lerden beri var olmuş ve o zamandan beri, balıkçı, çiftçi ve şehir sakinleri arasındaki ticaret için en önemli yerlerden biri olmuştur.

Bergen Gezi Rehberi : Bergen Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Norveç ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Norveç’in şehri Bergen’i ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Norveç Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: Norveç
  • Para Birimi: Norveç Kronu
  • Dil: Norveççe
  • Bergen Nüfusu: 271.949 (2014)
  • Telefon Kodu: +47 (Norveç), 5 (Bergen)
Menü