Berlin Katedrali – Berlin

İşte çatısında harika manzara olan bir yapı daha. Berlin Katedrali’nin en önemli özelliği  elbette çok eski zamanlarda yapılmış olması ve içerisinde halen pek çok tarihi eserin sergileniyor olması. Aslında 1700’lü yılların ortasında barok tarzda düşünülmüş olan bu yapı, Berlin’deki çoğu yapı gibi şuan neoklasizmin etkisinde. Yaklaşık 100 yıl böyle kullanılan Berlin Katedrali 1822 yılında restorasyona girmiş ve aslına yakın biçimde yenilenmiş. 1984’te ise Almanya kralının isteği üzerine yıkılıp yeniden yapılmış. İsmi ve yeri aynı kaldığından tarihine uygun olduğu düşünülse de bu yeni yapı barok değil, neoklasik tarzda olmuş. Berlin’deki diğer çoğu yapı da neoklasik tarzda olduğundan pek yadırganmamış olacak ki Berliner Dom 1700’lü yıllardaki ilk yapım tarihiyle anılıyor.

2. Dünya Savaşı’nda epey hasar almasına rağmen aslına uygun restorasyonlarla günümüze kadar ulaşmış katedralin bugün en çok ilgi çeken özelliği içerisindeki antika eserler ve eski yüzyıllara ait mimariyi inceleme fırsatı bulabilmeniz.

Berlin Katedrali Ziyaret Bilgileri

Dilerseniz 4 euro karşılığında bir sesli rehber edinebiliyorsunuz ve çatı katına kadar gezebiliyorsunuz. Çatı katında Berlin’i tepeden izlemek mümkün. Öğrenci kartınız varsa indirimli giriş sağlayabileceğiniz yapının tamamını gezmek için yaklaşık 45 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır.

Berlin’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

berliner dom

Menü