Berlin TV Kulesi – Berliner Fernsehturm – Berlin

Şehrin en bilinen meydanı olan Alexanderplatz‘a çok yakın bulunan Berlin Televizyon Kulesi, sıradan bir TV kulesi değil elbette. Zorlu zamanlardan geçen Almanya, demokratik cumhuriyet rejimine geçince şehrin sembolü olacak bir yapı ister. Böylece şehrin pek çok yerinden görülebilen 368 metrelik Berlin TV Kulesi inşaa edilir. Berlin’in halen en uzun yapısı olan bu kule, diğer televizyon kulelerinin çoğuna göre oldukça zarif bir mimariye sahiptir ve Avrupa’nın herhangi bir desteği olmayan 4. en uzun kulesidir.

Test yayınları 1969 yılında yapılmaya başlanmış ve 4 gün sonra, ulusal günlerinde resmen kullanılmaya başlanmıştır. Amaçlandığı şehrin sembolü olma ve gücü yansıtma misyonlarını yerine getirmiş olacak ki halen sembol olarak görülmektedir.

Berlin TV Kulesi Ziyaret Bilgileri

TV kulesinin içinde bulunan iki asansörle en üst kata çıkılabiliyor. Bu üst katta bir restoran var ve 30 dakikada 360 derece dönerek tam bir manzara keyfi sunuyor. Bu restorandan manzarayı izlerken yaklaşık 40 km ötesinin görülebildiği söylenmektedir ancak hava şartlarına göre değişiklik gösteriyor. Tabii restorana çıkmadan, ziyaretçi alanından da bu manzaraya dahil olabilirsiniz. Dilerseniz yemek yemek, dilerseniz 360 derece Berlin’i izlemek için kuleye çıkabilirsiniz.

Berlin’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

berlin televizyon kulesi

Menü