Berlin Zafer Sütunu – Berlin

1864 yılında Prusya Zaferi anısına tasarlanan Zafer Sütunu Berlin’de bulunmaktadır. Yaklaşık 67 metre boyunda olan bu anıtsal sütunun tepesinde 8.3 metrelik Victoria heykeli bulunur. Sütun denilince tek bir blok gibi düşünülse de 4 kumtaşı blokla oluşturulmuştur ve tepedeki heykel batıya dönük durmaktadır. Zaferle sonuçlanan üç savaşı temsilen üç bronz rölyefle süslenmiş ve sonradan dördüncü rölyef eklenmiştir. Berlin Zafer Sütunu şehrin çeşitli bölgelerde bulunduktan sonra şimdiki yerine yerleştirilmiştir.

Brandenburg Kapısı‘ndan geçtikten sonra Berlin’in kesişim noktası kabul edilen, yemyeşil yollar ve parklar arasında bulunur. Dolayısıyla ulaşım trafikle ya da yaya olarak oldukça kolaydır. Zafer Sütunu’nun bir kısmı halen Fransa’da bulunmaktadır keza zaferleri temsil eden bu yapıda Fransız Zaferi’ni temsil eden bölümünün unutulması istenmiştir. Fransızların bu isteğiyle sütunun bir kısmı kaldırılmıştır.

Berlin Zafer Sütunu Ziyaret Bilgileri

Bir kısmı kalkmış olsa da oldukça görkemli olan bu yapı, dört kavşağın birleşiminde yoğun ağaçların arasından altın gibi parlamaktadır. Ayrıca 285 basamağı çıkmayı göze alanlar için eşsiz bir manzara sunan Berlin Zafer Sütunu, Brandenburg Kapısı ile birbirine oldukça yakın olduğundan aynı gezi güzergahına uygundur.

Berlin’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

berlin zafer anıtı

Menü