Bratislava Gezi Rehberi

Slovakya’nın başkenti ve en büyük şehri durumundaki Bratislava denilince akla gelen ilk şey, çeşitli hareket tasvirleri yapar durumdaki insan heykelleri olsa gerek. Bir rögar kapağından poz veren Cumil adlı kanalizasyon işçisi heykeli (Man at Work olarak da bilinir) ve etrafa gülümseyerek bakıyor olan şapkalı bir insanı tasvir eden heykel bunlardan en bilinenleri. Bu tür heykeller şehir merkezinin hemen her yerine serpilmiş durumda. Bratislava Gezi Rehberi :

Meşhur Cumil Heykeli, eski şehrin tekrar gün yüzüne çıkarılmasını tasvir etmekte. Napolyon Heykeli ise 1805’teki istilaya dair anıları canlı tutmak gibi bir amaç taşıyor. Diğer Avrupa şehirlerinde de olduğu gibi, Bratislava’da da tarihi bir şehir merkezi var. Görülecek yerlerin büyük çoğunluğu burada. Sadece yayalara açık olan bu bölgede heykelleri seyredip kiliseleri görebilir veya dar sokaklardan yürüyüp tarihi Slovak binaların önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanlarının çoğu bu eski şehir merkezinde. Hatıra olarak birkaç ufak eşya satın alabilirsiniz. Trinity Kilisesi ve St. Martin Kilisesi de eski şehrin çevresinde yer almakta. Bu ikisini de görüp ardından, bilinen ezcanelerin en eskisi olan ve Panska sokağı üzerinde bulunan Salvatora Apodheke’ye yönelebilirsiniz.

Eski şehir içerisinde Cumil ‘Man at Work’ ve Napolyon heykellerine, ayrıca Schoener Naci’şapkasını çıkaran adam’ heykeline rast geleceksiniz. Bunların yanı sıra irili ufaklı pek çok heykel, havuz ve çeşme de göreceksiniz. İlginizi çekenlerinin yanında birer kare fotoğraf alabilirsiniz. Eski şehir içerisindeki Hviezdoslavovo Námestie Caddesi’ni boydan boya yürüyebilir ve buradaki parklarda dinlenebilirsiniz. Bu yolun başındaki Slovak Ulusal Tiyatrosu da görülebilecek yerler arasında.

Şehre yukarıdan bakmak isteyenler için en iyi seçenek ise UFO Observation Deck. Yeni Köprü Novy Most üzerine inşa edilmiş ufo görünümlü bu restoran yaklaşık 100 metre yüksekliği ile şehrin hemen her noktasına hakim. Bu köprünün üzerindeki seyir terasından da Tuna Nehri‘ni ve şehri seyredebilirsiniz. Değişik bir yapı arayanlar ise, şehir merkezinin biraz yukarısındaki Slovak Radyosunun (Slovenský rozhlas) binasını görebilirler. Ters dönmüş bir piramidi andıran bu bina, gerçekten ilgili çekici görünüyor.

Tuna Nehri kıyısında yer alan Bratislava sokaklarında vatandaşlık numaranızla internete girebilirsiniz. Osmanlı işgaline nazaran yapılmış olan yeraltı tünellerinin bulunduğu kentte Interbus rotasındaki Bratislava turu sayesinde bu sakin, huzurlu ve bir o kadar iyi vakitler geçirebilirsiniz. Başkanlık Sarayı’nın bahçesine herkes girebilir. Obchodna Sokağı alışveriş ve gezmek için idealdir. Dondurma için Ice Saloon Luculus Naci Bey

Bratislava Gezi Rehberi : Bratislava’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Bratislava gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Bratislava Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Bratislava Kalesi

Osmanlı Budapeşte’yi işgal ettiğinde Macar Kraliyet ailesi bu kalede ikamet etmiştir

Old Town

Şehrin simgesi olan Cumil ve Napolyon heykelleri eski şehir yani Stare Mesto’da görülebilir.

St. Martin Kilisesi

Cumil Heykeli

Napolyon Heykeli

Michael Kapısı

Novy Most

Köprünün üzerine çıktığınızda Avusturya topraklarını da görebilirsiniz.

Slovak Ulusal Tiyatrosu

Roland Fountain

Bratislava Gezi Rehberi : Bratislava Hakkında Bilgiler
  • Ülke: Slovakya
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: Slovakça
  • Bratislava Nüfusu:
  • Telefon Kodu:
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526

bratislava gezilecek yerler

Bratislava Gezi Rehberi : Bir Interbus Yolcusunun Gözünden Bratislava

Sabah Budapeşte’den ayrılık vakti geldi. Aklımız burada kaldı desem hiç yalan olmaz. Yine geleceğim dediğim bir yer oldu. Otobüse bindiğimizde Viyana’ya gideceğimizi biliyorduk ama piyangodan sürpriz şehir çıktı 🙂

Caner Viyana öncesi 2 saat Bratislava’da durabileceğimizi söyledi. Üstelik ekstra ücret ödememize gerek yok. Çok Mutluyuz. Yol boyunca dikkatimi çeken bir çok yel değirmeni gördüm. Sayabildiklerim sadece 23 adetti ama inanın çok fazlaydı. Bizim arka grup bir oyun tutturdular gece-gündüz bunu oynuyorlar. Bir oyun 8 saat sürer mi arkadaş:)) (iyi çocuk-kötü çocuk) operatörümüz Taha… Bizim çılgın sevgililerden Şeniz&Taha. Ben oyuna da dahil olmadım ama.

Şehir merkezindeyiz, çok acıktık hemen yemek yiyelim dedik. O sırada birer bira aldık, paramızı vereceğiz. Görevli demesin mi 1 Euro, yok artık!!!! Su ne kadar diye sorduk 3 Euro dedi. şaka gibi. Millet su içmiyor burada… Küçük bir şehir ama Türkler her yerde. Nevzat adında biriyle tanıştık o da eşi ve arkadaşları ile nehir turu yapıyormuş buraya uğramışlar, Toronto’da yaşıyorlarmış.

Şehrin simgelerinden biri, logar kapağından çıkan adam – Cumil Heykeli 1997 senesinde yapılmış. Eski şehrin yeniden inşaasını anlatıyormuş. Şehrin bir de en çok fotoğraf çeken heykeli var o da enteresan… Ayrıca bu şehir Mozart’ın ilk sahne aldığı yermiş. Buradaki küçük gezimiz sona erdi. Dondurmalarımızla otobüsümüze geçiyor ve Viyana kapılarına doğru ilerliyoruz.

Menü