Budapeşte Kahramanlar Meydanı – Budapeşte

Kahramanlar Meydanı Macaristan’ın kendi topraklarında yaşamasının 1000. yılı şerefine yapılan bir meydandır. Macaristan halkının bağımsızlık ve özgürlüğü için canını feda eden kahramanlara adanmış bu meydanın yapımına 1896 yılında başlanmıştır.

Kahramanlar Meydanı ingilizce Heroes Square, Macarca Hősök Tere olarak telafuz edilmektedir. Budapeşte’deki bu meydanda resmi törenler ve kutlamalar yapılır. Meydanın ortasında büyük bir sütun bulunmaktadır. Bu sütunun altında Macaristan tarihinin önemli kahramanlarının heykelleri bulunmakta. Sütunun arkasında ise üzerinde toplamda 14 tane heykelin bulunduğu 2 kanat vardır. Bu kanatlarda bulunan, Macaristan tarihinin önemli kişilerinin heykelleri sırasıyla şöyledir: I.Stephan (Istvan), I.Ladislaus,Coloman, II.Andrew, IV.Bela, I.Charles, I.Louis, JanosHunyadi, MatthiasCornivus, IstvanBocskay, GabrielBethlen, İmreTököly, II.FrancisRakoczi, LajosKossuth.

Macarlar, tarihlerindeki önemli liderlerin heykellerini meydana dikerek onurlandırmışlar. Her ismin, heykelinin altında da, yaşamından bir kesiti anlatan rölyefler bulunmakta. Macaristan’ın tarihi, Osmanlı tarihi ile iç içe. Tüm müzelerindeki en önemli unsur, Türklerle olan savaşları. Heykelleri dikilen kahramanlarının da büyük kısmı, bir şekilde Osmanlı tarihinde yer alıyor.

Meydanın en önemli parçası tam ortasında yer alan ikonik milenyum anıtıdır. 36 metrelik sütun üzerinde baş melek Cebrail bir elinde Hristiyanlığın kutsal haçı diğer elinde ise Macaristan’ın ilk kralı Aziz Stephen’in tacını tutmakta.

Anıtın inşaa edildiği dönemde Macaristan, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlıdır. Bu nedenle anıtın ilk halinde çevresindeki son beş kolon Habsburg Hanedanlığı‘na ayrılmış durumdadır. Bunlar soldan sağa: 1. Ferdinand, 1. Leopold, 3. Charles, Maria Theresa ve 1. Dünya Savaşı’nı başlatan imparator olarak bilinen Franz Joseph. Meydanın tam ortasında, anıtın önündeki demir bir kafes içindeki mezar da bilinmeyen askerin mezarı. Bu sembolik anıt mezar, Macaristan’nın bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını kaybeden askerlerin anısına yapılmıştır. Budapeşte’ye giderseniz eğer ilk uğramanız gereken yerler arasında Kahramanlar Meydanı bulunmaktadır.

Meydanın iki yanında Güzel Sanatlar Müzesi (Szepmüveszeti Muzeum) ve Sanat Sarayı (Mucsarnok) yer alır. Meydanın arkasında ise Budapeşteliler’in sık geldiği Kent Park (Varosliget) var. Parkın kenarındaki en büyük termal havuzlardan birisi olarak bilinen Széchenyi’nin yanında Avrupa’nın en büyük sabit Hayvanat Bahçesi, Büyük Sirk, Eğlence Parkı ve Vajdahunyad Kalesi var.

Kahramanlar Meydanı Ziyaret Bilgileri

Meydan Andrassy Caddesi’nin bitiminde bulunuyor. Ayrıca şehir parkı olarak bilinen dünyanın ilk kamusal parkı  City Park (Varosliget) bu meydanın hemen arkasında konumlanmaktadır. Meydan 7/24 ziyarete açıktır.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

kahramanlar meydanı

Menü