Dragon Köprüsü – Lübyana

Ünlü Vodnikov Meydanı’nın kuzey tarafında bulunana küçük köprüdür. Dört köşesine koyulan bakır ejderha heykellerinden adını alır. Köprüdeki bu heykeller zamanla yeşil renge dönüşmüşlerdir ve art-nouveau tarzının en güzel örneklerinden sayılır. Ayrıca betondan yapılma ilk köprüdür.

Ejderha sadece Lübyana‘da değil tüm ülkede simgeleşmiş haldedir. Ejderha Köprüsü‘nün yapımı da yine ülke tarihinde büyük önemi olan bir simgenin kullanılmasıdır. Anlatılan hikayeye göre altın arayan Argonotlar ile kahraman kabul edilen Jason büyük bir altın post bulurlar. Bir Yunan efsanesi olduğundan evlerine dönmek için Ege Denizi’ne dönmeleri gerekir ancak onlar Tuna Nehri’ne saparlar. İlerlerken bugün Lübyana‘nın içinden geçen Sava Nehri’ne kadar gelirler. Evlerine varabilmek için gemilerini karaya çıkartıp Adriyatik Denizi’ne taşımaya karar verirler. Karaya çıktıklarında Lübyana yakınında bir bataklık gölüne gelirler ve burada karşılarına bir canavar çıkar. Bu canavar bir ejderhadır ve kahraman Jason kılıcı ile ejderhayı yenmeyi başarmış ve kurtulmalarını sağlamıştır. İşte bu sebeple büyüklüğün, gücün ve cesaretin sembolü olarak ejderha, tüm ülkede simgeleşir.

Anlatılan hikaye doğru mudur bilinmez ama Ejderha Köprüsü, her turistin mutlaka gelip bir fotoğraf çektirdiği yerlerden. İlk zamanlar tahtadan yapıldığından, büyük bir depremde çökmüş. Bu yüzden şimdi ki hali Venedik tarzında yeniden yapılmış. Oldukça sevimli,güzel bir köprü. Geceleri ışıklandırma biraz kötü olduğundan, önünden geçip farketmemeniz muhtemel. O yüzden gün içinde köprüden geçmenizi ve ırmağa yukarıdan bir bakmanızı öneririz.

Lübyana’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü