Estergon Kalesi – Macaristan

Osmanlı Devleti döneminde önemli bir yeri olan Estergon Kalesi, Budapeşte’nin yaklaşık 50 km kuzey batısında bulunur. Tuna Nehrine tepeden bakan kale nehrin kıyısında yer almaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kaleyi net bir şekilde fotoğraflayabilmek için nehrin karşı yakasına geçebilirsiniz. Kale içerisinde 1828 yılında yapılan Estergon Bazilikası’nı da barındırmaktadır.

10-12. yüzyıllarda Macaristan’ın yönetim merkezi olan Estergon Kral 4.Bella’nın başkenti Budin’e (Budapeşte) taşımasının ardından da konumu nedeni ile önemini yitirmemiştir. Kale 1526 yılında Viyana’ya doğru hareket eden Kanuni Sultan Süleyman’a direniş gösterilmeden teslim edilmiştir. Fakat bu durum uzun sürmemiş Habsburg Hanedanlığı kaleyi tekrar almıştır. Daha sonra 1606 yılında imzalanan Zitvatorok Antlaşması ile kale yine Osmanlı’ya geçmiş fakat 2.Viyana Kuşatması’nın yenilgiyle sonuçlanması nedeniyle 140 yıl Osmanlı himayesinde kalan kale boşaltılarak Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

Estergon Kalesi Ziyaret Bilgileri

Oldukça eski bir yapı olan kaleyi ve içindeki dev bazilikayı ülke sınırı kabul edilen Tuna Nehri’nden karşıya geçerek Slovakya topraklarından izlemek ve fotoğraflamak size keyif verecektir.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

macaristan estergon kalesi

Menü