Eyfel Kulesi – Paris

Zamanında koca bir sokak lambası ya da bir fabrika bacasına benzetilen, kentin utancı haline geleceği öngörülen Eyfel Kulesi bugün 200 milyonu aşkın ziyaretçiye ulaşmış durumda. Parisi panoramik olarak seyretmek için en iyi yerlerden biri olan 324 metre yüksekliğindeki kulenin yapımında 10 bin 100 ton demir kullanılmıştır.

Fransız Devrimi’nin 100. yılı kapsamında Expo 1889 Fuarı için inşaa edilen kule aslında fuar meydanının giriş kapısıydı ve sadece 20 yıl için yerinde durmasına müsaade edilmişti. Adını inşasını üstlenen firmadan almış ve zamanında çirkinliği yüzünden epey eleştiriye maruz kalmıştır. Zamanla turistlerin ilgisini çekmesi ve oldukça uzak bölgelerle haberleşmeye imkan kılan yüksekliği sayesinde günümüze kadar kaldırılmamıştır. Artık Paris’in simgesi haline geldiğinden tam bir turist merkezidir ve elbette kaldırılması söz konusu bile değildir.

1887-1889 yıllarında Eiffel adında bir mühendisin inşaa ettiği kule üç kademeden oluşmakta ve üst katlara asansör yardımıyla çıkılabilmektedir. Parislilerin estetik olarak sevmedikleri söylenen kulede önceden yemek yiyen fransızlara neden burada yemek yiyorsunuz diye sorulduğunda bu çirkin demir yığını bir tek buradan görülmüyor cevabını verdikleri söylenir. Kulenin altında her mevsim kuleye çıkmak için sırada bekleyen insanlar görmek mümkündür. Kule her yedi yılda bir 60 ton boya ile boyanmakta olan bu kulenin boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon euro tutmaktadır.

Toplam yüksekliği, üzerinde bulunan 24 metrelik anten ile birlikte 324 metre olan Eyfel Kulesi, bu yüksekliği ile Fransa’nın 5. yüksek yapısıdır. Genelde tercih edilmeyen ve zamanla çürümesi beklenen demirden yapılmıştır ve düzenli bakım sayesinde bu güne kadar korunabilmiştir.

Eyfel Kulesi Ziyaret Bilgileri

Ziyarete açık olan noktalar 57.m, 115.m ve 276.metrede bulunur. Bu katlara, kulede bulunan 3 asansör ile ulaşım sağlanır. Eyfel Kulesi içinde kulenin tarihini anlatan bir sergi, ilk iki katında lokanta bulunurken, sadece etrafı izlemek için teraslar elbette mevcut.

Paris’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

eyfel

Menü