Flam Gezi Rehberi

Yaklaşık 350 kişinin yaşadığı eski bir balıkçı köyü olan Flam, Norveç’in Sogn Og Fjordane bölgesinde yer alan dar vadilerle çevrilmiş küçük bir yerleşim yeridir. Fiyortlardaki balıkçı köyü Flam Gezi Rehberi :

204 km uzunluğunda ve 1308 m derinliğinde dünyanın en derin ve en uzun ikinci fiyordudur. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor. Bu köy Norveç’in en kuru bölgelerinden birisidir. Kuzey Kutbu’na yakın ve dolayısıyla gece-gündüz arasında büyük farklılıklar vardır. Yazın bazı günler yaklaşık 17 saat boyunca güneş görülmekte.

Doğanın tadını çıkarmak isteyenler, dolu dolu bir yaz gezisi yapmak isteyenler için Flam önemli bir köydür. Muhteşem doğa manzarası eşliğinde balıkçılık malzemeleri kiralanılabilir ve balık tutulabilir. Bisiklet kiralayarak dağlardaki patikalarda gezintiye çıkılabilir, el değmemiş doğayı ve hayvanları görebilirsiniz.

Flam Gezi Rehberi : Flam’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Flam gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Flam Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Flam Railway

Flam’dan Myrdal’a uzanan dünyaca ünlü Flam Demiryolu sizleri şelaleler ve Flamsdalen vadisinin panoramik manzarasının eşsiz güzellikleriyle baş başa bırakıyor. Flam Hattı 12.6 mil uzunluğunda yaklaşık 1 saat süren (23.2 km) Bergen hattının önemli bir koludur. Flamsdalen vadisinden geçerek ana hattı Sognerfjord ile birleşir. Hattın yükseklik farkı 863 metredir. On istasyonu yirmiye yakın tüneli ve bir de köprüsü bulunmaktadır. Dik eğimi ve pitoresk doğası nedeniyle Flam Demiryolu neredeyse sadece turistler için hizmete geçmiştir. Ayrıca Flam Demiryolu trenleri muhteşem manzaralarda yavaşlar ya da durur. Böylelikle turistler bu müthiş doğanın ve güzelliklerin tadını çıkartarak anı ölümsüzleştirmeye çalışır.

Ünlü Flam Demiryolu tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler eski tren istasyonundaki Flam Demiryolu Müzesi’ni ziyaret edebilir.

Naeroyfjord

1.700 metre yüksekliğe kadar yükselen dağlarla çevrili Sognefjord’un bu kolu inanılmaz derecede güzel. Naeroyfjord, Sognefjord’un birçok kolunun en dar ve en iyi bilinenidir. Sarp dağları, asma vadileri, yükselen zirveleri, şelaleleri ve küçük mezraları ile bu fiyort Norveç’in belki de en seçkin doğal cazibesi. Naeroyfjord 20 km uzunluğunda, en dar yerinde sadece 250 metre ve en sığ 12 metredir. Çevredeki dağlar 1.660 metrelik yüksekliklere ulaşıyor ve ziyaretçilerin ilgisini en çok çeken yerlerden birisi olarak görülmesi gereken yerlerin başında UNESCO, ünlü Dünya Mirası Listesi’nde Nærøyfjord ve Geirangerfjord’u içeriyor. National Geograhic Traveler dergisinin prestijli listesinde fiyortlar da birinci oldu. Naeroyfjord’da bir gezinti sırasında, dağlardaki küçük geleneksel çiftliklerin mükemmel manzaralarına tanık olacaksınız. Şansınız varsa, fiyortun hemen yanında otlayan keçileri ve fiyort boyunca kayaların üzerinde duran fokları görebilirsiniz.

Nærøyfjord hakkında gerçekler:

 • Yaklaşık. 17 km uzunluğunda.
 • Avrupa’nın en dar fiyortlarından biri.
 • Fiyortun derinliği 12 ila 500 metre arasında değişir.
 • 250 metre genişliğinde, en dar noktada, 1 km’den fazla. en geniş.
 • Fiyort Sognefjord’un bir kolu.
 • Bu yükselen dağlarla çevrilidir.
 • 2005 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer aldı.

Stalheimsfossen Water Fall

Stalheimsfossen , Hordaland bölgesindeki Voss köyünün kuzeyinde bulunan Norveç’in en güzel şelalelerinden biridir. Yüksekliği 124 metre olan ve oldukça büyük bir şiddetle dökülen bu şelale Norveç’e gelen turistler tarafından oldukça ilgi ile karşılanıyor. Stalheimfossen şelalesini görmek için en iyi zaman Temmuz ayı olduğu biliniyor. Zira karların erimesi Norveç’te Temmuz ayına denk gelmesiyle ziyaretçiler daha çok Temmuz ayında Stalheimsfossen şelalesini ziyaret ediyor.

Flam Gezi Rehberi : Flam Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Norveç ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Norveç’in şehri Flam’ı ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Norveç Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

 • Ülke: Norveç
 • Para Birimi: Norveç Kronu
 • Dil: Norveççe
 • Flam Nüfusu: 350 (2014)
 • Telefon Kodu: +47 (Norveç)
Menü