Floransa Katedrali – Floransa

Floransa Katedrali bu şehrin en güzel ve en etkileyici sembollerindendir. Gotik bir yapıda olan kilisenin en etkileyici tarafı ise kubbesidir. Dışı pembe, beyaz ve yeşil mermerden yapılan kilisenin içi ise oldukça sadedir.

Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinen ve İtalya’da Floransa kentinde 1296-1436 arasında inşa edilmiş olan katedraldir. Antik çağda yapılan Santa Resparata Klisesi’nin yerine inşaa edilen simge katedraldir. İlk mimarı Arnolfo di Cambio iken 1333 yılında Giotto çan kulesi inşaatıyla mimarlığı devralmıştır. Francesco Talenti ile Giovanni di Lapo mimarlığı ile devam eden uzun inşaat süreci, Flippo Brunelleschi’nin kubbeyi tamamlamasıyla sona ermiştir.

Floransa’nın ünlü ve simgeleşmiş meydanı Piazza del Duomo‘da bulunan katedral, kentin ana katedrali olarak düşünülmüştür. İtalyan kültüründe sıkça rastladığımız dışta gotik, içte romanesk tarz rahatlıkla farkedilebilir. İç süslemeler, renkli mermer kaplamalar ve yalınlık iç dizaynda rönesansı anımsatır. Genel olarak yapı kuş bakışında, Latin Haçı biçimindedir. Haçın kollarının birleştiği noktada göz alıcı bir kubbe vardır. Kubbenin ilk rönesans eserlerinden olması onu ayrıca önemli kılmaktadır. Büyük bir yarışma ile mimarı seçilen bu kubbe, adına pek çok kitap yazılan ve araştırmalara konu olan hala çok konuşulan bir yapıdır ve halen çok gösterişlidir. Çan kulesi ise katedralden bağımsız yapılmıştır. Giotto’nun Çan Kulesi‘nin tepesindeki teras halen ziyarete açık haldedir.

Dışarıdan bakınca son derece ihtişamlı, içeride ise sadeliği benimsemiş Duomo Katedrali Floransa‘nın simgesi bir yapısıdır. Duomo Meydanı’na geldiğinizde ilk göreceğiniz tarihi yapı olacaktır. İçeride bulunan kubbe freskleri ilgilileri için önemli bir ziyaret noktasıdır.

Katedrale girmek ücretsiz. Son derece tarihi ve önemli olduğundan turistlerin ilk ziyaret noktalarındandır. Bu sebeple girişte uzun kuyruklar oluşabiliyor. Buranın dini açıdan da önemli olduğunu ve bu sebeple kapalı giysiler ile ziyaret edilebildiğini hatırlatalım. Dışarıdan gördüğünüz anda sizi etkileyecek olan katedrali, gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Floransa’ya giden bir çok turistin listesinin ilk sıralarında yer alan Katedral’in en ünlü kısımlarından biri girişteki saattir. 15. yüzyılda Paolo Uccello tarafından günün 24 saatinin güneşin batışına göre ayarlandığı saat hala çalışmaktadır.

Katedralde yer alan bir diğer ünlü eser Giorgio Vasari’den ‘Last Judgement’ (Kıyamet Günü) freskidir. Katedralin aynı zamanda kubbesi fazlasıyla önemlidir, merdiveni aşarak bu kubbeye çıkabilir ve manzarayı izleyebilirsiniz. Katedralin çan kulesi de önemli kısımlarından biridir.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü