Göteborg Gezi Rehberi

İskandinavya’nın dördüncü büyük şehri, İsveç’in en büyük ikinci şehri Göteborg, İsveç’in Kuzey Denizi’ne bakan yakasında Kattegat Körfezi’nde bulunuyor, GulfStream akıntısı nedeniyle İskandinavya bölgesindeki diğer şehirlere göre yumuşak bir iklime sahiptir. Tam olarak Göta Alv Nehri ve Göta Kanalı’nın denizle buluştuğu noktada bulunuyor. Göteborg Gezi Rehberi :

Konumu itibariyle İskandinavya’nın en büyük liman şehri olmasından dolayı İsveç ekonomisine katkısı oldukça fazladır. Yıllardır bir ticaret merkezi olması şehrin kültür ve sanat anlamında gelişimine etkili olmuştur. Göteborg, ticaret yolları üzerinde bulunduğu ve pek çok zengin sakini olduğu için yüzyıllardır kültürel bir merkez olmuştur.

17.yy’da kurulmuş olan şehir, Göta Nehri üzerinde kurulmuş ilk şehir ünvanına sahiptir. Göteborg’un bugünkü konumunun 40 km kuzeyinde kurulan Lödöse şehri şehrin ilk yerleşim yeridir. Orta Çağ’da bugünkü Lödöse şehri büyük bir ticaret merkeziydi. Norveçlilerin kıyıya yakın bir kale yapmaları üzerine şehir jeo-stratejik pozisyonu göz önünde bulundurularak güneye, deniz kıyısına taşınmıştır. O dönem İsveç Kralı IX. Charles, şehrin temellerinin atılmasını sağlamış planlarını çizerken Jakarta’yı örnek almışlardır ancak Danimarkalıların istilası üzerine şehir neredeyse yok olmuş.

Önemli bir jeopolitik konuma sahip olan bölgeye Kral Gustavus Adolphus tekrar düzenli bir şehir kurulmasını istemiş ve anısına Gustag Adolf Meydanı ve anıtı yaptırılmış. 18.yy’da Almanların, Hollandalıların ve İskoçların göç etmesiyle bu üç kültürün harmanlandığı bir yerleşim yerine dönüşmüştür.

20.yy’da okyanus aşırı ulaşımın yaygınlaşması ile şehir bölge ve ülke için önemli bir yer haline gelmiştir. Göteborg şehrinin yapısı düz olduğundan, gezinti yapmak, modern mimarinin ve sakinliğin içinde yorulmadan kaybolmak, keşfetmek mümkün. Göteborg sadeliği, her şeyden tam yeteri kadar diyebileceğimiz, minimal modern bir şehir. Tasarımlar, süsler, eğlence mekanları, kafeler, oteller hepsi kullanışlılık ve amacını yerine getirme esaslı, abartmadan sunulmuş durumda.

Şehirde dünyanın en büyük lunaparkı, botanik bahçeleri turistik olarak talep edilmesinin başlıca nedenleri. 60.000’e yakın üniversiteli ile İskandinavya bölgesinin en fazla öğrenci nüfusuna sahip şehridir ve dolayısıyla gece hayatı gelişmiştir. Farklı müzik tarzlarına yönelik birçok mekan bulunmaktadır. Göteborg’un gece hayatı Kungsportsavenyn Caddesi’nde toplanmıştır. İki kilometre uzunluğundaki caddede farklı zevklere hitap eden eğlence mekânları sıralanmıştır.

Şehir çok büyük bir şehir değil, dolayısıyla önemli yerleri yürüyerek gezebiliyorsunuz. Kuzey Denizi’ne olan yakınlığı sayesinde pek çok deniz ürünleri restoranına sahiptir. Dünyanın en ünlü şeflerinden bazılarına ev sahipliği yapan Göteborg, İsveç’in kişi başına en çok kafesi olan şehridir. Meşhur İsveç köftesi, Kabelbulle, Lussekatt ve somon Göteborg ziyaretçilerinin yemesi gerekenleri arasında.

Göteborg Gezi Rehberi : Göteborg’da Gezilecek Yerler

Göteborg Sanat Müzesi (Konstmuseet)

Van Gogh, Picasso, Monet, Chagall, Rubens, ve Rembrandt gibi ünlü ressamların ünlü eserlerinin sergilendiği, Avrupa’nın en kapsamlı sanat müzelerinden biri.Bünyesinde resim, heykel, çizim, tasarım gibi 70 binden fazla eser bulunmakta

Göteplatsen’daki bu önemli sanat müzesi bir döneme damga vuran, İskandinav ekspresyonistlere merakınız varsa uğramanız gereken önemli noktalardan biri. Götaplaten Meydanı’nın ortasındaki Poseindon heykeli yapıldığı dönem çok konuşulmuş fakat meydanın ortasında yerini koruyor.

15.yy’dan günümüze uzanan koleksiyonlar, İskandinav sanatının önemli örnekleri her yıl binlerce sanat severler ile buluşuyor.

Sanat Müzesi, Kuzey Avrupa’nın en önemli müzelerinden biridir, 1923 yılında Göteborg’un 300. Yıl dönümünü kutlamak amacıyla uluslar arası bir sergi için SigridEricson tarafından inşa edilmiş. Alışılagelmiş Kuzey Avrupa mimarisinin neo-klasik akımı ile birlikte yorumlanarak inşa edilmesi ve ünlü Göteborg tuğlasının sarı özelliği ile oldukça dikkat çekiyor.

Göteborg da yaşamış olan Fürstenberg çiftinin Kuzey Avrupa ülkelerinden topladıkları sanat eserlerinin sergilendiği Fürstenberg Galerisi en önemli noktalardan biridir. Aile koleksiyonlarını müzeye bağışlamış,

Müze 25 yaşından küçük olanlara ücretsiz. Yetişkin ücret SEK 40.

Liseberg Eğlence Parkı

İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Liseberg Eğlence Parkı, Avrupa’nın önde gelen tema parklarından biridir. İskandinavya’nın en büyük eğlence parkı, ziyaretçilerine yüksek sınıf eğlence, konaklama, ilgi çekici mekanlar, çeşitli restoranlar sunmaktadır. Göteborg’da, ana cadde Avenyn’e yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan Liseberg lokasyon olarak merkezi bir konumdadır. Burada yeteri kadar zamanınız olduğundan emin olun. Çünkü Avrupa’nın en büyük serbest düşüş etkinliği olan AtmosFear ve rollercoaster gibi bir sürü eğlence imkanlarını deneme fırsatı bulacaksınız.

Göteborg Botanik Bahçesi

Sadece Kuzey Avrupa’nın değil tüm Avrupa’nın en önemli botanik bahçelerinden sayılan Göteborg Botanik Bahçesi, peyzajı, her çeşit süs bitkisi ile, temiz, düzenli park ve botanik park karışımı bir tabiat parkıdır. 12 bin çeşit bitki 175 hektarlık alanda kendinizi adeta doğanın kucağında hissedebilirsiniz,

Haga Kasabası

Göteborg’un en önemli turistik merkezlerinden biri olan bu kasaba, eski kenti yansıtan, mimarisi ile hala eskiyi anımsatan yer. 18.yy’ın başlarında Kraliçe Kristina’nın emriyle Göteborg’un ilk banliyösü kurulmuştur. Şehrin hemen dışında bulunduğu için banliyö olarak görülmüş ve şimdilerde Göteborg’un en önemli noktalarından biridir.

Haga’da inşa edilmiş tarihi ahşap evler arasında sokaklarında gezmek oldukça keyiflidir.

Kafeler, antikacılar dikkat çekici, Uygun fiyatlara değeri olabilecek eşyalara göz atabilirsiniz.

Turistlerin uğrak yeri olan Feskekörka, mimarisi dolayısıyla katedrali andırmasıyla FishChurch olarak da bilinmekte. Haga Kasabası’nın ünlü balık halinde çeşit çeşit deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Haga Kasabası’na gitmişken görülmesi gerek diğer yapılardan biri de HagaKyrkan, Haga Kilisesi’dir. Kilise dikdörtgen tabanlı olup, cephesi granit tuğla karışımı şekilde döşenmiş,

Göteborg Şehir Müzesi (GöteborgsStasmuseum)

Göteborg tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz, Vikinglerle ilgili bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz (Müzede Viking gemisi mevcut) bir şehir müzesidir.

Yapı çevresini gezip GötebordRadhus’u da görebilirsiniz. (adliye binası)

25 yaş altı için müze ücretsiz

Saluhallen

İnşası 1850’de başlamış olan Göteborg’un Kungsportsplatsen meydanında yer alan İsveç tarzı Kapalı çarşı. Baharatların, kahve çekirdeklerinin, çeşit çeşit peynirlerin satıldığı tarihi bir çarşı.

İsveç’te bir çokSaluhallen bulunmakta, gastronomik anlamda meraklılar için önemli uğrak noktalarıdır.

Domkyrkan

Göteborg’un en eski kilisesi, Kral Gustav II. Adolf’un şehri almasıyla (1621) hemen inşasına başlanıyor. Kilise daha çok bir saat kulesini andırmakta ve klasik mimariyle bulunduğu bölgede dikkat çekiyor.

Kilise Lucia zamanı ve Noel zamanı halkın en önemli uğrak yerlerinden biri haline geliyor.

Marstrand Adası

Göteborg Gezi Rehberi : Göteborg Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan İsveç ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. İsveç’in şehri Göteborg’u ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. İsveç Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: İsveç
  • Para Birimi: İsveç Kronu
  • Dil: İsveççe, Fince
  • Göteborg Nüfusu: 572.779 (2016)
  • İsveç Telefon Kodu: +46
  • Göteborg Telefon Kodu: 031
Menü