Hofburg İmparatorluk Sarayı – Viyana

Habsburg İmparatorluğunun kışlık olarak kullandığı saraydır. İmparatorluk Daireleri, Gümüş Koleksiyonu ve Sisi Müzesi olarak 3 bölümden oluşan Hofburg İmparatorluk Sarayı‘nda Franz Joeseph ve Kraliçe Sisi’ye ait eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca ‘Ekmek yoksa pasta yesinler’ sözüyle tanınan Fransız Kraliçe Marie Antoinette bu sarayda doğmuştur. 1654 yılında yaptırılan saray Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu’nun önemli insanları tarafından kullanılmıştır.

Viyana Hofburg Sarayı‘nın diğer adı Viyana Kraliyet Sarayı’dır. İlk olarak 600 yıldan uzun bir süre boyunca  Habsburg Hanedanlığı olmak üzere, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok önemli hanedanına ev sahipliği yapmıştır. Hofburg Sarayı daha çok kışlık saray olarak kullanılırken Schönbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edilmiştir.

Sarayın içinde İmparator Franz Joseph ve karısı İmparatoriçe Elizabeth’in (Kraliçe Sisi)  kullandıkları odalardan bazıları gezilebiliyor. Ayrıca altı odalı Sisi Müzesi‘ni gezerken Kraliçe Sisi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Hofburg Sarayı’nı gezmek için bilet alırken kombine bilet alabilirsiniz.

Hofburg İmparatorluk Sarayı Ziyaret Bilgileri

Viyana şehir merkezini çevreleyen Ring Caddesi’nin içinde yer alan saray, haftanın her günü 09:00-17:30 arası ziyarete açıktır.

Viyana’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

hofburg imparatorluk sarayı

Menü