Huriye Merve Gümüş – Interbus Sonrası Yorumu

Babamın kahkahayla karışık endişeyle ‘Sizi Yunanistan diye İzmir’in kuytu koylarına veya Çanakkale’ye götürmediklerinden emin ol tamam mı?’ demesiyle Banker Bilo filminin unutulmaz Bulgar sınır sahnesi canlandı gözümüzde aldı bizi bir gülme. Millet de pek bir meraklıydı can sıkmaya, enerji düşürmeye! ‘Pardon da 20 gün otobüste oturma kemikleriniz (orda direkt oturma kemiklerimizin adını kullandılar) düzleşir. ‘Yoo hiç de düzleşmedi, hiç de sorun olmadı otobüs koltuğu hatta dönerken söküp götürsem mi eve diye düşünmedim de değil?. ‘Ya paralarınızı çalarlarsa napacan elin memleketinde?’ diyen koca yürekli insanlar kimse bir şeyimizi çalmadı çünkü sürekli koordinatörlerimiz tarafından uyarıldık otobüste zaten aile gibi olduk evimizde hiç sorun yaşamadık. Ama bu işin en heyecanlı kısmı kahvaltıyı yaptığımız şehri bırak ülkeyi bile akşam yemeğini yiyerek şereflendirmedik?.

Avrupa’nın insanları bana hep soğuk gelirdi (ülkemize gelen turistleri baz alarak bu düşüncedeydim) ne soğuğu insanlar bildiğin en kuzeydeki bile sıpsıcak kanlı, komik, centilmen, eğlenceli . Kuzeye gittikçe insanları da bir güzelleşiyor dünyamın (gidip görmelisiniz tecrübeyle sabit) İspanyolların ve İtalyanların adı çıkmış sadece onlarla kalmayın. Yemekler bizim damak tadımıza pek uymayan (meyvenin çorbası mı olur?) şehirlerde de McDonald’s, KFC, Burger King her sokak başını mesken tutmuşlar. Şu Avrupa’nın en güzel şeyi tatlıları ama Prag’daki Trodlo’dan kaç tane yedim bilmiyorum pişman değilim enfesti. Her yere otobüsle gittiğimiz için ekstra bir yol parası vermedik nerdeyse yol için hiç para vermedik çoğu yeri koordinatörlerin eşliğinde grupla gezdik serbest zamanlarda da istediğimizi yaptık. Otobüslerimiz geceleri clublara mı dönüşmedi, halaylar mı çekilmedi, Ankara’nın bağları mı oynanmadı zaten ben Üsküp’ten sonrası nasıl geçti hala anlamadım ışık hızından hızlı Interbus hızıyla sanırım.

Bu arada sürekli Türkiye’deki arkadaşlarınızdan kıskanmayla karışık imrenme ve hayranlık içeren mesajlara da hazırlayın kendinizi. Dönüşte maceralarınız yağlayın ballayın anlatın biz döneli 1 hafta oldu hala bitmedi anılar gerisini siz düşünün.

Koordinatörlerimiz az naz tuz çekmediniz bir kere of puf demediniz. İnsanlık hali bir yüzün düşse hop tependeler her şey yolunda mı? Bir şeye mi canın sıkıldı? Sorularıyla Interbus’la alakalı olmayan sorunlarımızla uğraştılar. Ama unutulmazlardan oldular ilgileriyle bu kadar ilgiyi beklemiyordum doğrusu. En unutulmaz olan şeylerden biri de koordinatörlerin hava durumunu hep tutturmasıydı hiç mi şaşırmaz bir insan..

Gerçekten teşekkürler tüm Interbus ailesi. Çok güzel ve özel bir ekipsiniz tereddütsüz katılınılası bir ruhunuz var.
Yollar sizi, yeni rotalar bizi bekler. Sevgiyle kalın.

Interbus Katılımcı Yorumları

Menü