Knez Mihailova Caddesi – Belgrad

Belgrad’ın merkezinde bulunan Kalemegdan’dan Cumhuriyet meydanına kadar uzanan, trafiğe kapalı iki tarafı tarihi yüksek ve ihtişamlı binalarla dolu önemli tarihi bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi şimdilerde dükkanlar, restoran ve kafelerle sıralı olup Belgrad sakinlerinin sosyalleşmek için kullandığı en canlı merkezi nokta hatta şehrin kalbi denilebilir.

Adını Sırbistan Prensi 3. Mihailo’dan alan ve Belgrad’ın ana yaya ve alışveriş caddesi olan caddenin tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. 2000 yıl kadar önce Romalılar tarafından Kelt’lerin elinden alınan Kalemegdan ve çevresinde kurulan hakimiyet ile Romalılara geçmiş olup buradan Roma’ya uzanan işlek bir forum caddesi kuruyorlar.

Osmanlı hakimiyeti sonrası cadde üzerine dönemin batı mimarisinden esinlenilerek farklı farklı tarihi yapılar inşa ediliyor. Bu yapılar zengin ailelerin ve önemli kişilerin olup Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini taşıyorlar. Tarihi ve kültürel değerlerinden ötürü, bu cadde devletin koruması altındadır. Özgün görünümü günümüzde değişmemesine rağmen, binaların kullanım amacı değişmiştir. Eskiden konut olarak kullanılan bu binalar, artık günümüzde mağazalar, kültür merkezleri, kitapçılar, restoranlar, kafeler, konsolosluklar ve havayolu ofisleri haline geldi.

Şehri keşfetmek için önemli noktalarından biri olan bu cadde yorulduğunuzda dinlenip rahatlıkla çeşmelerinden su içebildiğiniz, bolca sokak müzisyenleri ile dolu keyifli bir caddedir.

Belgrad’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü