Kopenhag Gezi Rehberi

Kuzey Avrupa’da yer alan, İskandinav Yarım adasının en küçük ülkesi Danimarka’nın başkenti. Danca’da ‘ticaret limanı’ ya da ‘Tüccarlar Limanı’ anlamına gelen Kopenhag dünyanın en zengin 7. kenti olarak biliniyor. Ayrıca Danimarkalılar dünyanın en mutlu halkı olarak da biliniyor. Yaşam kalitesi oldukça yüksek olan şehirde birbirinden çok görülmesi gereken mekanlar bulunuyor. Kopenhag Gezi Rehberi :

Kopenhag 110’ün üzerinde adadan oluşan Danimarka’nın en büyük adası ‘Zealand’ üzerinde bulunuyor. Düz bir alanda kurulmuş olan şehirde manzara görmek için kiliselerin tepesine ya da yüksek binaların tepesine çıkmanız gerekmektedir. Söylenenlere göre krallardan biri şehir için ‘Amsterdam’a benzetin burayı’ demiş ve kanallarla dolu bir şehre dönüşmüş.

Kopenhag denildiğinde akla gelenler genelde deniz kızı, bisiklet ve aşırı pahalı olmasıdır. Hollanda’yı bisiklet bolluğu konusunda neredeyse geçmiş olan bu kentin her yerinde bisikletli görebilirsiniz. Şehre ait ilk yerleşimin Taş Çağı’nda gerçekleştiğine dair kalıntılar şimdilerde Kongens Nyrtov adlı meydanda yapılan metro çalışmaları sonucunda ulaşılmıştır. 8-11. yüzyıl Viking hakimiyeti sonrası şehir 1167 yılında Piskopos Absalon tarafından kurulmuş. Saraylar, kiliselerle zenginleştirilmiş, ‘Christiansborg Sarayı’ o dönemden günümüze kadar hala durmaktadır.

1416 yılında Kopenhag Danimarka, Norveç ve İsveç’in başkenti olarak kabul edilmiş ve burada oluşan krallığa Kalmar Birliği denilmiştir. Vahşi Viking kültüründen Hristiyanlığı kabul etmeleri ile modernliğe ve medeniyete geçmişlerdir. Coğrafi Keşifler ile birlikte 17 yy.’da Kral IV. Christian ticareti uluslararası şirketler ile geliştirerek ilk borsasını açtı ve şehrin refah seviyesi yükseldi.

19.yy’da sanatta, mimaride birçok alanda önemli bir ilerleme kaydetmiş, 1849 yılında mutlak monarşiden anayasal monarji rejimine dönmüştür. 1.Dünya Savaşı’nda tarafsız kalarak ticaret ve sanayide birçok ülkeyi sollamış ve kendini geliştirmiştir. Şehir 2. Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altında kalmış, her Avrupa ülkesi gibi yorgun düşmüş fakat şimdilerde eskisinden de daha zengin bir hale gelmiştir.

Şimdilerde 1.5 nüfuslu bu şehirde gezerken gezerken tek bir çöp bile görmeniz neredeyse imkansızdır. Dünyanın en çevre dostu şehri olarak bilinir, iç liman bölgesinde denize bile girilebiliyor; deniz o derece temizdir. İsveç ülkesinin Malmö şehri ile Kopenhag arasında 2000 yılında ‘Öresund Köprüsü’nün inşa edilmiş, Avrupa’nın en uzun karayolu-demiryolu köprüsü olma özelliği taşıyan bu köprü, İskandinavya’yı Orta ve Batı Avrupa’ya bağlamaktadır.

Kopenhag Gezi Rehberi : Kopenhag’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Kopenhag gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Kopenhag Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Küçük Deniz Kızı

Tivoli Meydanı’nda bulunan 1913 yılında heykeltraş Edvard Eriksen tarafından tasarlanmış bir heykeldir. 1.25 metre uzunluğunda, 175 kilogram ağırlığındaki heykel Langelinie Limanındaki bir taş üzerinde bulunuyor ve kentin simgesi haline gelmiş ve yıl içerisinde birçok turistin akınına uğruyor.

Bu mahsun deniz kızının heykeli şehre gelen gemiler önünden geçerek limana ulaşıyorlar. Heykelin elbette bir hikayesi var; Ünlü Danimarkalı yazar HansChristian Andersen’in ‘Küçük Deniz Kızı’ romanındaki kahramanın anısına yaptırılmış.

Deniz Kızı denizin dibinde yaşar, babasının kurduğu krallığın prensesidir. Hayali 15 yaşına geldiğinde deniz üzerindeki yaşamı görmektir. Gün yüzüne çıktığında ise bir prense aşık olmuş, prensle birlikte olabilmek için sesinden vazgeçmek zorunda kalmış. Sesini kaybettikten sonra sesini sevdiğine duyuramamış ve ona kavuşamamış. Kaya üzerinde köpüğe dönüşmüş.

Danimarka Ulusal Müzesi

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan bu Ulusal Müze, ülkenin en önemli ve en büyük kültürel ve tarihi müzesi olarak, çok çeşitli büyüleyici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal Müze 1743-44 yılında inşa edilen Prens Sarayı’nda yer almaktadır. Fakat Prens Sarayı artık kraliyet ailesi tarafından kullanılmamaktadır. İçerisinde bulunan mobilyalar 18. Yüzyıldan kalmadır.

Ulusal Müze, çok geniş bir etnografik koleksiyona, klasik ve yakın doğu antika koleksiyonuna, madeni para ve madalya koleksiyonuna ve oyuncak müzesine sahiptir. Aynı zamanda müze, Vikingler, Mısır mumyaları gibi gizemli tarihe ev sahipliği yapan bir zaman makinesi konumundadır. Antik çağlardan kalma en ünlü tarihi eserlerden bazıları Ulusal Müze’de bulunmaktadır. Müzede Danimarka kültürüne ait eserlerin yanında yabancı kültürlerin tarihleri de yer almaktadır. Çocuklar için ücretsiz, yetişkinler için 95 DKK giriş ücreti olan bu müzeyi ziyaret ederken geçmişin eşsiz kalıntılarına şahit olabilirsiniz.

Nyhavn

Bir zamanlar dünyanın dört bir yanından gelen gemilerin demirlediği yoğun bir ticari liman bölgesi olan Nyhavn, günümüzde şirin cafelere ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Eski evlerin yenilenip, rengarenk cafelerin hayat bulduğu Nyhavn, Kopenhag’da sosyal yaşamın aktif olduğu bölgelerden birisidir. Ayrıca ünlü Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen, hayatının büyük bölümünü Nyhavn’da üç farklı evde geçirmiş ve burada ‘Tinderbox’, ‘Little Claus ve Big Claus’ ve ‘The Princess and Pea” gibi önemli eserlerini yazmıştır. Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla bu bölgede, caz müziğin, harika yemeklerin ve kanalın tadını çıkarabilirsiniz.

Tivoli Bahçeleri

Dünyanın en eski ve en çok ziyaret edilen mevsimsel tema parkı Tivoli, Kopenhag şehrinin merkezinde yer almaktadır. Tivoli ilk olarak 15 Ağustos 1843 yılında kurulmuş ve uluslararası bir cazibe haline gelmiştir. Eşsiz heyecanlar sunan bu tema parkın sırrı ise gencinden yaşlısına tüm ziyaretçilerin burada yapabileceği bir şey bulmasıdır. Tivoli’nin en eski ve en popüler yolculuğu olan 1914’teki ahşap Roller Coaster, dünyadaki tek yedi silindirli vagondan biridir. Tivoli’nin sayısız eğlence mekanının her biri farklı bir karaktere sahiptir. Belki de en iyi bilinen, 1874 yılında kraliyet tiyatrosu tasarlayan Kopenhag mimarı Vilhelm Dahlerup tarafından yapılan açık hava Pantomime Tiyatrosu’dur. Tivoli’nin geniş konser salonu, uluslararası senfoni orkestraları ve bale topluluklarının yanı sıra popüler müzisyenlerin performanslarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ağaçlarda, restoranlarda ve cafelerde asılmış olan lambalar sayesinde İskandinav alacakaranlığında bir kahve ya da tatlı keyfi yapabileceğiniz Tivoli, Kopenhag’ın tam kalbinde gerçekten romantik bir ortam sağlamaktadır.

Kopenhag Gezi Rehberi : Kopenhag Hakkında Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Danimarka ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı ziyaret etmek için Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Danimarka Vizesi linkine tıklayarak vize için sizden istenilen belgeleri öğrenebilir ve bu konuda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Ancak yeşil pasaportunuz varsa vizeye ihtiyacınız yok.

  • Ülke: Danimarka
  • Para Birimi: Danimarka Kronu
  • Dil: Danca
  • Kopenhag Nüfusu: 602.481 (2017)
  • Danimarka Telefon Kodu: +45
  • Kopenhag Telefon Kodu: 
Menü