Lübyana Town Hall – Lübyana

Kentin Belediye Binası buranın en ihtişamlı ve görkemli binalarından. Nehir kıyısına inşaa edilmiş ve çok eski zamanlardan beri misyonunu yerine getiriyor. 1484 yılında inşaa edilen bina, tarihi özelliğinin yanı sıra iyi korunmuş, ihtişamlı haliyle de turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

İlk olarak gotik mimari tarzında inşaa edilmesine karşın zamanla eklemeler barok tarzda olmuş. İk mimarı Peter Bezlaj’ın gotik inşaatına barok eklentiler ise, Gregor Macek tarafından 1717-1719 yılları arasında yapılmış. Lübyana Belediye Binası‘nın dört adet avlusu bulunuyor. Bu avlular pek çok kültürel aktivite ve sergi için kullanılıyor. Zaman zaman çevre il ve ilçelerden de sanatçılar bu avluları kullanıyor. Barok mimari döneminde yapılan ve binanın dışında bulunan Robba Çeşmesi de buranın bir parçası. Ancak çeşmenin orjinali değil, kopyası buraya konulmuş durumda.

Lübyana Belediye Binası’nın yakınında bulunan sokaklar da binayı görmeye gelenlerin uğrak yerlerinden Giderek daralan ve dokusunu koruyan binalarla süslü bu sokaklar keyifli yürüyüşler yapmanın yanında fotoğraf sanatçıları için de oldukça gözde.

Tarihten kalma bu ihtişamlı binayı mutlaka gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Belediye Binası etrafında bulunan sokaklara biraz zaman ayırmanız güzel olacaktır. Bu sokaklarda biraz kaybolmak hem Lübyana gençliğini tanımak hem de şirin sokaklar ile mekanlar görmek açısından güzel olacaktır.

Lübyana’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü