Margaret Adası – Budapeşte

İsmini Macar Kralı IV.Bela’nın kızından alan Margaret Adası, Budapeşte’yi birbirinden ayıran Tuna Nehri’nin ortasında yer almaktadır ve şüphesiz şehrin görülmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Kral Bela Moğol işgalinden kurtulmalarına karşılık kızı Margit’i Tanrı’ya bağışlama kararı alır ancak kızını öldürmeye kıyamaz ve kızı 28 yaşında genç yaşta veremden ölür. Anıt mezarı da adada bulunmaktadır.

Margit Adası‘nda sanatçılar parkı, çeşitli yüzme havuzları, su parkları bulunmaktadır. Ada taşıt trafiğine kapalıdır ve trafik gürültüsü olmayan bu adada muhteşem doğa içinde yürüyüş yapabilir, paten, akülü araba, Macarların bringóhintó ismini verdikleri 4 kişilik 4 tekerlekli bisikletlerini kiralayarak eşşiz bir gezinti yapabilirsiniz. Adayı baştan sona adımlamak yaklaşık 20 dk kadar bir vakit alıyor.

Müzikseverler için adada açık hava tiyatrosu, konserler ve çeşitli etkinlikler oluyor. Ayrıca adanın girişindeki devasa süs havuzunda su ve ışık showları oluyor. Ayrıca Avrupa’nın en ünlü müzik ve kültür festivallerinden biri olan Sziget Festivali her yıl Budapeşte‘deki bu adada gerçekleşmektedir.

Margaret Adası Ziyaret Bilgileri

Bu adaya ulaşım da oldukça kolay. Şehir merkezinden 4 ve 6 numaralı tramvayların Margaret Köprüsü’nde durakları var. Köprüden adaya yürümek 10 dk kadar zaman alıyor.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

margit adası

Menü