Matka Kanyonu

Üsküp’ün 15 km güneybatısında, Treska Nehri ile Vardar Nehri’nin buluştuğu bir alanda yer alır. Makedonya’nın doğa turizmi açısından en önemli noktalarından biridir. Matka gölü, ülkedeki en eski yapay göl olma özelliğine sahiptir, 1937 yılında göl üzerine bir baraj inşa edilmiştir. Matka Kanyonu içerisinde derinlikleri birbirinden farklı 10 mağara bulunmaktadır ve dünyanın en derin yer altı su mağarası olan Vrelo Mağarası bunlardan biridir. Bu mağara bünyesinde iki adet göl barındırıyor ve ‘Doğanın Yedi Harikası Projesi’nde aday olarak da gösterilmiş.

Bu harika doğa ortamının yanı sıra, kanyonda orta çağdan kalma kilise ve manastırlar gibi tarihi yapılar da yer almakta. Çoğu ziyaretçi yürüyüşleri sırasında Matka Manastırını, Aziz Nikola Manastırını ve Aziz Andrew manastırını ziyaret ediyor.

Kanyon doğa sporları açısından da çok tercih ediliyor. Kaya tırmanışı, kano veya tekne turları, yürüyüş parkurları gibi faaliyetlerde bulunabilir, kiliseleri ve kaleleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bu bölgede bölgeye özgü pek çok bitki ve hayvan türüne rastlayabilirsiniz. Kanyonda 77 endemik kelebek türü bulunmakta, akbaba ve kel kartallar ise burada yasalarla koruma altına alınmış hayvan türleridir. Kanyonda ziyaretçilerin konaklayabileceği, gezileri sırasında yemek yiyebilecekleri noktalar mevcuttur.

Menü