Melisa Doğangün – Interbus Sonrası Yorumu

Çok şey var çıkarılacak. Çok alınacak ders var, dolayısıyla çok da güzel söz var içinde. Bunlardan biri, hayata dair dip not niteliğinde:
‘Maceranın bütün o adrenalin ve stresi, günün sonunda 1000 tane huzur dolu günden daha iyidir.’
Öyle değil mi ama?

Ben de burada tam o noktadaydım. ‘ANTEVASİN’. Bir ortadır, sınırlarda yaşayandır. Kendinle tanışma, ne olduğunu kabul etme, değer verme, yalınlaşma. Benim bu kelimeden çıkardığım ve hayatıma adım adım katmaya hazırlandığım süreçti bu. Neden bu sürecin içine girmişken buldum kendimi, bu bir soru işareti. Ama bilinmedik bir yerde, bilinmedik insanlarla, bilinmeyenin içinde değil de nerede olacaktı bu? Tanıdıklar bu kadar azken, hayatımdaki gerekli ya da gereksiz pek çok yerin boşalması bunu mümkün kıldı.

18 gün 18 Avrupa ülkesi 23 şehir. İlk günün sabahı geriye kaldı 17 gün diyerek başladığım yolculuğumda, daha çok var diye saymayı bıraktığım ve sonlarına yaklaştığımda ise uyumayı dahi bırakarak üzülmeye başladığım unutulmaz gezi. Biz bir otobüsten çok daha fazlası olduk sanki. Sahibi olduğum onca gülümseme, elde ettiğim onca güzel insan, arkadaşlar, ablalar, ağabeylerim, kuşak çatışmalarımız, şarkılarımız, kahkahalarımız, gözyaşlarımız, endişelerimiz, yeni başlangıçlarımız, dedikodularımız, ağzı açık fotolu şantajlarımız. Yazmak için uygun zamanı bekledim sanırım, unuturum sandım ama Aysultan unutulmaz kadınsın. Peki sen, adına yazılan şiiri ne çabuk unuttun ?

Herkes yabancısı değil midir birbirinin ta en başında? Geziye tek katılma heyecanı ve gözüne kestirdiğin tek arkadaşı kapma telaşının çok daha dışında ne geniş bir aile olmuşuz baksanıza ? Evet veterinerimiz, mühendislerimiz, reklamcımız, hani anlamakta güçlük çektiğimiz o ders var ya Fen Bilgisi, o dersin öğretmeni ve en çok sevdiğimiz ders Türkçe ve onun öğretmeni, çılgın Tarih öğretmenimiz, konuşkan dişi kuş hemşiremiz Seda ve biri çirkin olsa şaşıracağımız, birbirinden güzel hemşirelerimiz, hem akıllı hem güzel eczacımız, içki master degreelerimiz ve daha sayamadığım onca güzel insan ve koordinatörlerimiz. Onların güleryüzlü, yardımsever ve en önemlisi dertsavar olma gibi süper güçleri olduğunu söylemeyi unuttum mu yoksa? Hayır. Bu daha başlangıç.

Peki bundan sonra ne mi olacak?
Öncelikle şunlar yeni kurallarımız. Daha iyi bir hayat için.

Daha iyi ye. Daha fazla spor yap. Erken yat. Erken kalk. Güzel bir kahvaltı yap. Bolca su iç. Meyve ye. Kitap oku. Maceraya atıl. Interbus’la atıl 🙂Daha az konuş. Daha fazla dinle. Daha derin hisset. Daha iyi sev. Gözlerini aç. Hayatı deneyimle. Mutlu ol. Günün sonunda herkes biri için unutulmaz olacak.

Sevgiyle, mutlulukla, aşkla, aileyle, dostla, başarıyla, en güzel renk ve kıyafetlerle KAL.

Interbus Katılımcı Yorumları

Menü