Museumplein – Amsterdam Müzeler Bölgesi – Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan bir meydandır. Şehrin güneyindeki Amsterdam-Zuid bölgesinde bulunan Museumplein, adını çevresindeki müzelerden almıştır. Bu müzeler Hollanda’nın da ana müzelerinden olan Rijksmuseum Amsterdam, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Museum‘dur. Yine şehrin önemli konser salonlarından olan Concertgebouw da buradadır.

Amsterdam Müzeler Bölgesi, 1876’da inşasına başlanılan Rijksmuseum‘un ardından diğer devlet binalarının da çevresine yapılmasıyla kamusal alan olmuş ve 1883 yılındaki Uluslararası Koloni ve İthalat Sergisi burada düzenlenmiştir. Museumplein 1999’da peyzaj mimarı Sven-Ingvar Andersson tarafından büyük bir düzenlemeden geçirilerek buradaki tüm araç yolları kaldırılarak meydanın altına otopark yapılmıştır.

Museumplein Ziyaret Bilgileri

Meydanda Rijksmuseum‘un önünde yer alan gölet günümüzde kış aylarında buz pateni olarak kullanılmaktadır. Meydan, Amsterdam’daki festival, konser ve gösteri gibi organizasyonlar ile Hollanda Millî Futbol Takımı’nın maçlarının toplu şekilde izlenildiği bir alan konumundadır. Şehrin simgelerinden olan I AMSTERDAM yazısı da Amsterdam Museumplein’de bulunmaktadır. Burası fotoğraf çekmek için harika bir alandır.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

amsterdam müzeler bölgesi

Menü