Nikola Tesla Müzesi – Belgrad

“Eğer nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünya aydınlanırdı.” sözünün sahibi Sırp asıllı bilim adamı Nikola Tesla’nın hayatına dair ilginç detayları öğrenebileceğiniz müze. Yaşadığı dönemde hakkı verilmemiş olan bu bilim adamını, neler yaptığını ve icatlarını görme şansını bulacağınız bir müze.

Tesla’nın hayatımızın merkezini oluşturan kablosuz cihazlar, cep telefonları, radarlar, radyo, uzaktan kumanda olmak üzere birçok cihazını, döneminin ilerisinde olduğunu kanıtlayan bir çok eserlerini görme şansı elde edebilirsiniz.

Müze Nikola Tesla’nın kişisel mirasını ve icatlarını koruyan önemli bir bilim ve kültür kurumudur. Nikola Tesla Müzesi çok değerli birkaç koleksiyona da ev sahipliği yapıyor. Tesla’nın arşivini, Tesla’nın kişisel kütüphanesini oluşturan kitap, dergi ve gazeteleri, Tesla’nın kişisel sanat koleksiyonu.

Müzenin üçüncü odasında, mermer kaidede Tesla’nın küllerini muhafaza eden bir semaver bulunuyor. Ölümünden sonra Tesla’nın naaşı yakıldı ve külleri 1957 yılında Belgrad’a getirildi.

Ziyaret Günleri: Salı – Pazar (Pazartesi günleri kapalıdır)

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00 arası açık.

Resmi web sayfası: www.tesla-museum.org

Giriş ücreti: 500 Dinar (13 TL)

Belgrad’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü