Oslo Gezi Rehberi

Oksijeni bol, Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo Gezi Rehberi :

Gelişmişliğin simgesi, huzur ve sakinliğin temsilcisi Oslo, Norveç’in 1 milyon nüfuslu en kalabalık şehridir. Norveç’in güneybatısında, Oslo Körfezi’nin baş kısmında yer almaktadır ve en önemli İskandinav kentlerinden biridir. Ülke, coğrafi özellikleri ve özellikle fiyortları ile dünyanın ilgi çeken turistik noktalarından da biridir. Konumu itibari ile gece-gündüz arasında büyük farklar yaşanıyor, Gulf stream akıntısı sebebiyle de ılıman okyanussal iklimin etkisindedir.

Ülkenin endüstri, denizcilik, ticari ve bankacılık alanında en önemli şehirlerinden biri olan Oslo, idari ve ekonomik alanda da ülkenin merkezidir. 2012 yılında büyük Avrupa şehirleri arasında yaşam standartlarının en yüksek olduğu şehir seçilmiş, 2011 yılında Tokyo’dan sonra dünyada yaşam standartlarının en pahalı olduğu yer seçilmiştir. Yüksek yaşam standartlarına rağmen Avrupa Birliği’ne girmeyi tercih etmemiştir.

Bir liman şehri olan Oslo 1049 yılında kurulmuş, 5. Haakon döneminden beri ülkenin başkentliğini yapıyor. Eski adı Kristiania olarak biliniyor, bugünkü adını 1925 yılında almıştır. Tarih boyunca birçok yangın felaketi atlatmış olan şehir Büyük Kuzey Savaşı’nın ardından önemli ticari adımları ile güçlü bir şehir haline gelmiştir.

Konumu itibari ile deniz ürünlerini şehrin neredeyse tüm restoranlarında bulabilirsiniz. Deniz ürünlerinin yanında kuzu eti, dana eti gibi tanıdık lezzetler karşınıza çıkabilir, farklı lezzet arayanlar geyik eti deneyebilir.

Doğal güzellikleri ile ünlü Oslo birçok özgün mimari yapıları ile de gezilip görülmeli. Klasik mimari stilindeki dini yapıları ve sarayları, modern tarzda ünlü müzeleri ile önemli uğrak noktalarına sahip.

Akershus Kalesi Oslo’nun gezilebilecek yerler listesinin başında yer alıyor. İçerisinde Norveç Silahlı Kuvvetler Müzesi, Norveç Direniş Müzesi ve Kraliyet Sarayı bulunuyor. Coğrafi keşiflere meraklı Oslo ziyaretçileri Fram Polar Gemi Müzesi ve Viking Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmeli.

Şehirdeki yüksek fiyatlar dolayısıyla alışveriş tutkunlarının uğrak noktası olmaktan çıkıyor, dileyenler Karl Johans Caddesi’nde dünyaca ünlü markaların bulunduğu caddeyi gezebilir yerel ürünleri satan dükkanları ziyaret edebilir.

Oslo Gezi Rehberi : Oslo Hakkında Bilgiler
  • Ülke: Norveç
  • Para Birimi: Norveç Kronu
  • Dil: Norveççe
  • Oslo Nüfusu:
  • Telefon Kodu: 
  • Türk Büyükelçiliği: 
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Menü