Özden İpçi – Interbus Sonrası Yorumu

Sezar’ın hakkı Sezar’a diyerek sizlere birkaç kelam edeceğim. Bazı kararlar vardır, yapmadan önce kılı kırk yararsınız. İşte Interbus da tam öyleydi benim için zaman, insanlar, maddiyat ve diğer tüm değişkenlerin birbirine uyması gerekiyordu. Bütün endişelerimi bir kenara atarak, cesurlar bir gün, korkaklar her gün ölür diyerek önce 2018 Büyük Avrupa Turu ve hemen ardından 2019 Kuzey Avrupa Turuna katıldım ve hayatımda yapmış olduğum için hiç pişmanlık duyamayacağım aksine keyifle anlatacağım anılarım ve tanımaktan mutluluk duyduğum insanlar ile Türkiye’nin her yerinde bir kapım oldu. Hemen hemen herkes gibi benim de otobüsle onca yol çekilir mi? Aşırı yorgun olur muyum? Etrafımdaki insanlarla anlaşabilir miyim? Acaba otobüste uyuyabilir miyim? Çok mu pahalı, buna değer mi? Gibi çoğaltabileceğim soruları kendime sordum.

Yurtdışına kendi imkanlarımla da sık sık çıkan biri olarak evet bu kadar sürede bunca yeri sadece otobüsle gezebileceğimi anladım. Otobüsteki herkes artık ailem gibi olduğu için ister ilk turda yaptığım gibi arkadaşımla ya da sonrasında tek olarak katılsam da hiç yabancılık çekmedim. Ne onca yolun, şehirlerde gezmenin yorgunluğu vardı üzerimde ne de rahatça uyuyamam dediğim otobüste sabah bir anda bambaşka bir ülke ve şehirde açmış olmanın şaşkınlığı… İnanın bana yaptıktan sonra hepsine değer diyorsun ve bu tüm bu düşüncelerin teferruat olarak kalıyor.

Pahalı mı peki hayır, başka turlar benzerlerini daha ucuza mı yapıyor evet fakat ben de ucuz mal alacak kadar zengin değilim. Bunca kaliteyi, imkanı ve sürprizleri daha ucuza da yaşayamazdım, elbet bir şeylerden kısmak, rahatımdan ödün verdiğimi bilerek belki de onca günün eziyete dönüşmesini izleyecektim. Maddiyat açısından değer mi sorusuna şunu söyleyip kapatayım; parayı kazanırken değil, harcarken zengin olursunuz. Bu yüzden Interbus ile toplamda 26 ülke 40-45+ şehir yaklaşık dile kolay 40 gün geçirdikten sonra bu cümleleri yazabiliyorum.Her şey için başta @canerdurukan olmak üzere @murat.sahin._ @ezgimsahin @interbustur şoförlerimize ve kalan herkese kucak dolusu teşekkürler. Bu bir veda değil biliyorum, Interbus ailesi görüşmek üzere..

Interbus Katılımcı Yorumları

otobüsle avrupa turu - özden ipçi

Menü