Pisa Katedrali – Pisa

1063-1090 yılları arasında yapılan Pisa Katedrali, İtalya’nın Toskana bölgesindeki en büyük katedral olma unvanını taşır. Pisa kentinin ünlü Mucizeler Meydanı‘nda bulunan ve romanesk mimari eseri olan yapı, şehir Katedrali olarak yapılmıştır ve ortaçağ eseridir. Katedral üzerindeki işlemeler, kabartmalar ve resimlerle oldukça ihtişamlı bir yapıdır. Bu görkemli katedral, Pisa’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

1063’te yapımına başlanmıştır ve mimarı Buscheto’dur. Müslümanlar ile olan savaşta kazanılan ganimetlerle finansmanı sağlanmış olup, döneminde şehir surlarının dışında bir alana inşaa edilmiştir. Bu durum yönetimin dış saldırılardan korkmadığını göstermek amacı taşıyordu. 1595 yılında meydana gelen büyük bir yangın ilk restorasyonun nedeniydi, sonraları ise pek çok müdahale ile ilk halinden daha gelişmiş ve gösterişli hale getirildi. İlk planda göze çarpan büyük bir haçtı ancak sonraları koridorlarla çevrelendi. İç süslemeler, mermer katmanları ve eliptik kulesi, müslümanlar ile savaşların bir sonucu olarak görülür. Kısaca camii yapılarına benzerliği, döneminde Bizans ile kültürel alışverişlerin sonucudur.

Dış cephesi oldukça görkemlidir. İslami kültürün etkisinde olan kemerler ile Ermeni mimarisi benzeri kemerler yapının önemli parçalarıdır. Çeşitli savaş ganimetlerinden oluşan mozaikler, renkli mermerler ve bronz süslemelerle donatılmıştır. Büyük ve ağır bronz kapıları ise Floransa sanatçılarının eserleridir. Bu kapılarda ince ustalık eseri rölyefler bulunur. İç kısımda ise sütunlar genellikler beyaz ve siyah mermerlerle yapılmıştır. Tavanı altın bir yaprakla süslüdür ve ahşaptır. Pisa Katedrali’nin orta kısmında ünlü avize vardır. Bu avizede Galileo Galilei salınımı izleyerek, uzaklık değişimine karşın sallanma hızının aynı olduğunu bulmuştur.

Döneminin en önemli dini yapılarından olan Pisa Katedrali, bugün turistlerin akın ettiği bir yerdir. Ünlü Pisa Kulesi bu katedralin çan kulesidir. Ayrıca hemen önünde yer alan Pisa St. John Vaftizhanesi‘de bu yapının bir parçasıdır. Günümüzde yapının paha biçilemeyen eserleri Operal del Duomo Müzesi içinde sergilenmektedir. Pisa kentine gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Pisa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

pisa katedrali 1

Menü