Pisa Mucizeler Meydanı – Pisa

Orijinal adıyla Piazza dei Miracoli olan Pisa Mucizeler Meydanı, İtalya’nın Pisa şehrinde bulunan bir meydandır. Anıt Mezar, Pisa St. John Vaftizhanesi ve meşhur Pisa Kulesi’nin bu meydanda bulunması, meydanı turistik açıdan oldukça popüler hale getiriyor.

Kayıtlara geçmiş adı Piazza del Duomo olan ancak Piazza dei Miracoli yani Mucizeler Meydanı olarak kullanılan 8.87 hektarlık alandır. Katalolik Klisesi olan Pisa Katedrali burayı kutsal kılmaktadır. Meydan sınırları içinde ayrıca dört önemli dini yapı barındırır ve Unesco Dünya Mirası listesindedir.

Meydanın adı yazar ve şair Gabriel d’Annunzio tarafından kullanılmış ve daha sonra böyle kalmış. İlk düşünülen dini yapıları yüzünden mucize ismi kullanıldığı yönündedir ancak bu isim şairin betimlemesiyle çıkmıştır.

Alan içinde; Pisa Kulesi, Pisa Katedrali, Pisa St. John Vaftizhanesi, Campanile ve Abidevi Mezarlık bulunur. Dünya çapında en iyi mimari yapılardan sayılırlar ve Avrupa orta çağ sanatının iyi birer yansıması olarak kabul edilirler. Çoğu yeri yeşil ve canlı çimlerle kaplı alan beyaz mini surlarla çevrelenmiş haldedir. Pisa Kulesi‘ni ziyarete gelenlerin kalabalığıyla sürekli canlı olsa da katolikler için dini bir merkezdir. Tek bir alanda bir çok yapıyı görme imkanı sağlaması döneminin şartları için bir yenilikti.

Şimdilerde halen etrafında ışığını kesen yapılar bulunmadığından, Mucizeler Meydanı son derece parlak ve ışıl ışıl bir yer. Pisa Kulesi’ne dalıp, gezmemek büyük kayıp olacaktır. Özenle korunan çimlere basmak yasaklanmış, bu nedenle uyarı alabilirsiniz.

Pisa Mucizeler Meydanı Ziyaret Bilgileri

Pisa kentine hangi ulaşım aracıyla gelirseniz gelin, mağazalar ile donanmış cadde üzerinden dümdüz yürümeniz halinde meydana ulaşırsınız. Kent içinde tabelalar ile yönler gösterilmiş halde. Zaten küçük ve sevimli bir kent olduğundan öyle uzun yürüyüşler olmayacaktır. Hem bölgeyi gezip, hem de meydana rahatça gelirsiniz. Pisa’ya geldiğinizde bu meydanın çevresindeki hediyelik eşya standlarından alışveriş yapmayı unutmayın.

Pisa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

mucizeler meydanı

Menü