Pisa St. John Vaftizhanesi – Pisa

İtalya’nın en büyük vaftizhanesi olma unvanını taşıyan St. John Vaftizhanesi, Pisa şehrindeki Mucizeler Meydanı’nda bulunur. 1152 yılından 1363 yılına kadar oldukça uzun bir süre inşaası süren yapı, 55 metre yüksekliğinde ve 34 metre çapındadır. Gotik mimarinin örneklerinden olan yapı, mimar Diotisalvi tarafından yapılmaya başlanmış, ancak mimarın hayatını kaybetmesiyle, mimar Nicola Pisalo tarafından tamamlanmıştır. Galileo Galilei’nin de vaftiz edildiği Pisa St. John Vaftizhanesi tarihi dokusu ve mimarisiyle Pisa’nın büyüleyici yapıları arasında.

Vaftizhane içinde bulunan sütunların ikisinde, yapının ilk mimarı olan Diotisalvi’nin adı yazılıdır. Ancak mimarın hayatını kaybetmesi ile, Nicola Pisalo tarafından tamamlanmıştır. Pisa’’nın halen daha en ünlü mimarlarından olan Pisalo, ilk tasarımı biraz değiştirerek gotik tarza yönelmiştir. Yapının bitmiş hali Gotik tarzdadır ve Pisa Katedrali‘nden sonra en eski ikinci yapı olmuştur. St. John Vaftizhanesi, Pİsa Katedrali ve Pisa Kulesi bir bütünün parçalarıdır. Ayrıca Galileo Galilei burada vaftiz edilmiş olup bu üç yapıyla olan ilişkisi başlamıştır.

Pisa Kulesi‘nin yumuşak toprakla eğilmesi sorunu burada da vardır. Vaftizhane yapıldığından beri 0.6 derecelik bir eğim yaşamıştır. Günümüzde herhangi bir yıkılma tehlikesi konuşulmamaktadır. Yapının akustiği çok ileri düzeydedir. Koroların çok önemli olduğu kiliselerin içerisinde dönemin şartlarına göre mükemmel bir akustik sağlanmıştır.

Koro seslerinin birkaç kilometre öteden duyulduğu söylenen ve görevlilerin büyük gururla akustiği anlatıcı gösteriler yaptığı bu vaftizhane hem dışarıdan hem de içeriden oldukça ilgi çekicidir. St. John Vaftizhanesi tarihi dokusu ve mimarisiyle Pisa’nin büyüleyici yapıları arasındadır.

Pisa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

st. john vaftizhanesi

Menü