Pisa’da Gezilecek Yerler

Pisa’ya geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Pisa’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Pisa Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Pisa Mucizeler Meydanı

Pisa Kulesi

Pisa Katedrali

Pisa St. John Vaftizhanesi

Pisa Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

pisa gezilecek yerler

Pisa’da Gezilecek Yerler

Pisa Gezilecek Yerler denince akla şüphesiz Eğik Pisa Kulesi gelir. Ancak bu şehirde eğik kule dışında görmeniz gereken yapılar da var.

İtalya’nın Toskana Bölgesinin belki en önemli kentlerinden biri Pisa. Eğik kulesi ile dünyada meşhur olsa da tarihi son derece derin. 13. yüzyıla kadar iki asır boyunca Akdeniz’de ticari bir hakimiyet kuran ve sonrasında kulenin de eğimine sebep olan alüvyon birikimiyle denizden biraz uzaklaşan önemli bir kent.

Önemli bilim adamı Galileo’nun doğduğu ve yaşadığı şehir Galileo’nun anısına da sahip çıkmakta. Pisa’ya trenle ulaşım oldukça kolay ve gezmek için birkaç saat yeterli oluyor. Yıllık 1 milyon turist ağırladığı kaydedilmiş ve bu ziyaretçilerin çoğu Mucizeler Meydanı için burada.

Pisa Mucizeler Meydanı, zamanında kent merkezinin dışında kurulmuş. İlk adı Mucizeler Meydanı değilmiş tabii. Burada inşaa edilen vaftizhane önemli bir dini mekanmış. Saldırılardan, doğal afetlerden falan korunsun istemişler ve kent merkezinin dışında, duvar çerçevesi içine kurulmuş. Tarihi derin olmasına rağmen, meydan eğilen Pisa Kulesi ile dünyada nam salmış. Neyse ki Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş durumda. Böylece sadece kule değil, meydan komple koruma altına alınmış halde.

Meydanın içinde Pisa Katedrali, Pisa St. John Vaftizhanesi ve çan kulesi olan Pisa Kulesi mevcut. Bir anıtsal mezarlık da var ve genellikle gözden kaçırılıyor. Çepeçevre çimlerle kaplı ve etrafında yapı barındırmaması sebebiyle ışığı çok güzel. Çimlerde verilen pozların dünyada fenomen olması sizleri aldatmasın çünkü, çimlere basmak yasaklanmış durumda. Yumuşak zemin sebebiyle eğilen Pisa Kulesi’nin üst katlarına çıkmak ise serbest. Tamamı mermerden yapılan bu yapının son derece güzel ve etkileyici olduğunu düşünüyorum. Çevre yapılardan ziyade kuleyi seyretmek beni epey mutlu etti. Kaldı ki turistlerin de çoğu genellikle bunun için burada.

Pisa için genellikle tek gün ayrılıyor ve fazlaca yeterli. Floransa’dan Pisa’ya 20 dakikada bir kalkan tren mevcut. Tren isasyonu ya da herhangi bir noktandan dilediğiniz yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Pisa’da konaklamak isteyenler için gece hayatının da renkli olduğunu ekleyelim. Burada çok fazla öğrenci var ve bu yüzden günün her saati canlı. Ancak alışveriş, lokanta ya da kafe açısından öyle aman aman zengin sayılmaz. Dediğimiz gibi küçük bir kent burası ve bu yüzden İtalyan kentlerinde alışkın olunan çeşitlilik yok. Yine de geçireceğiniz zamana değecektir.

Vakti kısıtlı olmayanlar içinse bir müze önerisi verebiliriz… Mueso delle Sinopie Müzesi. Sinopie size bir çağrışım yaptı mı bilmem ama söyleyelim; Sinop. Müzede büyük sanatçıların önemli freskleri korunurken çıkan bir yangında bu eserlerin çoğu zarar görüyor. Yangınla kırılan ya da yanan fresklerin eskizleri ise yenileri yapılana kadar müzede asılların yerini alıyor. İşte bu eskizler Sinop’tan özel olarak getirilen çamur ile çizilmiş. Müzenin ismi de buradan geliyor. Kentin meydanı da görülebilir yerlerden. Burada bulunan Şövalye sarayı zamanında Şövalyelerin karargahıymış. Tahmin edildiği gibi güzel ve ilgi çekici bir mekan. Şimdilerde üniversite olarak kullanılıyor ve güzel korunmuş halde.

Pisa’ya ulaşım ve içindeki gezinti çok yorucu olmayacaktır. Küçük ve şirin bir kent olduğundan her yeri bir kaç saatte görebilirsiniz. Tavsiyemiz ilk durağın Mucizeler Meydanı olması elbette. Tarihte Akdeniz’de neredeyse hakimiyet kurmuş, zengin bir kentin tarihi dokularını görebileceğiniz güzel bir kent. Umarız siz de bizim kadar seversiniz.

Menü