Pompei Sakinleri – Pompei

Yaklaşık 2000 yıl önce, Napoli yakınlarında ve Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde kurulmuş bir şehirdir Pompei. Kurulduğu dönemde de yanardağın eski lav tabakasının katılaşmış halinin üzerindeydi.

79 yılında Vezüv yanardaağı patladığında halk ne olduğu idrak edememişti. İlk ateşlerin görülmesiyle pek çoğu ilginç bir olayı izleyebilmek için sokaklardaydı. Roma’nın en büyük ticari merkezlerinden biri olmasının yanısıra eğlencenin de merkeziydi. Zengin ve aristokrasi tabakasının yaşadığı yerdi. Tüm bu sebeplerle son derece kalabalıktı ve patlamayla 200.000 insan ile birçok hayvan telef oldu.

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla sokaklarda olan insanlar büyük bir lav ve kül tabakası altında kaldılar. 4-5 metrelik bu tabakadan çoğu insan kaçamadı ve yaşamlarını yitirdiler. 18. yüzyılda tamamen yer altında kalmış bu büyük kenti çıkarma çalışmaları başladı. İlk yaygın inanış dini bir cezalandırma sonucu oluşan felaketin sırlarını açığa çıkarmaktı.

Şimdilerde Napoli’de müzede bulunan ve küllerle birlikte taşlaşmış insan yada hayvan kalıntılarına ulaşıldı. Pompei Sakinleriolarak geçen insan ve hayvanların birkaç tanesi Pompei’de sergilenmek üzere bırakıldı. Taşlaşmış bu insan ve hayvanların kimi açıkça seçilebilirken, bazılarının yapısı bozulmuş durumda. Yine de görenin oldukça etkileneceği durumdalar. Ölen 200.000 insanın tamamına elbette ulaşılabilmiş değil. Lavdan ziyade, küllerin altında kalanlar jeolojik yapılaşmayla bozulmadan taşlaşabilmişler.

İlgilenenler Pompei içinde, Napoli’ye gitmeden de birkaç Pompei Sakini’ni gözlemleyebilirler. Kenti dışarıdan bir miktar görebilir ya da ödeme yaparak tamamını gezebilirsiniz. Burayı ziyaretiniz o dönemde Pompei Sakinleri’nin yaşam şartlarını inceleme fırsatı sunar. Dönemin en büyük kentlerinden olduğundan birkaç saat ayırmanız gerekecektir.

Pompei’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü