Ponte Vecchio – Floransa

Nam-ı diğer Eski Köprü… Vecchio, eski anlamındadır ve bu köprüye çok yakışır. Arno Nehri üzerinde ki en eski ve ünlü köprü olma özelliğini taşıyan Ponte Vecchio, Roma döneminde nehrin en dar bölgesine inşaa edilmiş ve pek çok su baskını ve savaştan kurtulmayı başarmıştır.

Yapım amacı, Floransa’nın ünlü ailesi Medici’lerin rahat seyahatleridir. Halk arasında pek sevilmeyen aile, şehrin iki yakası arasında rahatça dolaşabilmek için kapalı bir köprü kurmaya karar verirler. Bu köprü daha ziyade saklı bir geçit halinde yapılmıştır. Önceleri üzerinde dericiler ve mezbahalar varken, 1593’te Dük I.Francesco kokulardan rahatsız olur. Burada dükkanlarıyla birlikte evleri de olan satıcılar kovulur ve yerlerine hemen kuyumcular getirilir. Böylece köprü kokusuz ve saygın bir yer halini alır. Sanki ayrı bir sokakmış gibi görünen köprüye ayrıca keyifli bir yürüme yolu yapılmış ve yolun kenarları tablolarla donatılmıştır.

3 kemer üzerine, 32 metrelik genişlikle kurulmuştur. Özellikle II.Dünya Savaşında kentteki neredeyse her köprü bombalanırken, Ponte Vecchio bombalanmamış ve tahrip edilmemiştir. Ancak su baskınlarında, özellikle 1117 yılı baskınında epey zarar görmüştür. Aslı ahşaptan olan köprü bu baskından sonra taştan yeniden yapılmıştır. 1216 yılında soylu bir gencin bu köprüde öldürülmesi de önemli tarihi olaylardan olmuştur. Bu cinayet sonrası iki siyasi kesim çatışmışlar ve kent tarihine en kanlı cinayet olarak geçmiştir. Tarihe geçen Ponte Vecchio olayları sonrası, ünlü yazar Dante kentten sürülmüştür. Tüm dünyada bilinen İlahi Komedya eseri, işte bu olaylar ve sonucunda kentten kovulmasına ithafendir.

Tarihten beri özenle korunan ve diğer köprülere oranla hasarsız günümüze ulaşan bu köprü, kentin göz bebeklerindendir. Akşamları ışıklandırmaları ve bavul şeklinde tasarlanan kepenkleri görülmeye değerdir. Floransa’nın eski kuyumcularından olan zanaatkar Cellini’nin bir büstü de burada yer almaktadır. Şimdilerde turistlerin uğrak noktası olan köprüde, rahatlıkla yürüyüş yapabilir, panaromik kent manzarasına bakabilir ve dükkanları inceleyebilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü