Prag Astronomik Saat – Prag

Prag Eski Şehir Meydanı’na geldiğinizde yukarı doğru bakan yüzlerce turist görürseniz eğer doğru yerdesiniz demektir. Prag’ın Eyfel’i diyebileceğimiz bu yapı her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Prag Astronomik Saat 15.yy da Hanus isimli bir usta tarafından yapılmıştır. Dönemine göre oldukça ilgi çekici olan bu saatin buradan başka bir şehirde olmaması için Kral, Hanus ustanın gözlerini kör ettirmiş. Hanus usta da saati bozarak intikamını almış. Saat defalarca tamir görse de halen eskisi gibi çalışmamaktadır.

12 saat dilimini 12 burcun sembolünü gösteren bu saat her saat başında 1 dakikalık bir animasyon gösterisi sergilemektedir. Binlerce turist çekmesinin sebebi de bu mini animasyon gösterisidir. Astronomik Saat üzerinde farklı figürler vardır. Bu figürler her saat başı ortaya çıkarlar. Kulenin dış yüzeyinde bulunan figürler de hareket etmektedir.

Saat üzerindeki figürlerden elinde ayna olan kibri ve kendini beğenmişliği, elinde altın kesesi olan figür aç gözlülüğü ve hırsı, elinde enstrüman olan eğlenceyi, boşa geçen zamanı temsil eder. İskelet olan 4. Figürün elinde kum saati ve çan vardır. Elindeki çanı saat başında çalmaya başlar. Artık zamanın dolduğunu ve ölümün geldiğini ifade eder diğer figürlerse çan çalarken başlarını sağa sola oynatarak ölümü reddederler. Yağmurlu bir günde bile yüzlerce insanın görmeyi beklediği Astronomik Saat Prag ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Prag Astronomik Saat Ziyaret Bilgileri

Saatin yer aldığı kuleye pazartesi günleri 11.00-17.30 saatleri arasında, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri ise 09.00-17.30 saatleri arasında çıkabilir ve şehri yukarıdan izleyebilirsiniz.

Prag’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

astronomik saat

Menü