Prag Eski Şehir Meydanı – Prag

Şehirdeki tarihi canlılığın kalbi diyebiliriz Prag Eski Şehir Meydanı‘na. Astronomik Saat Kulesi, Tyn Kilisesi ,Prag Eski Belediye Binası, Franz Kafka’nın yaşadığı ev, veba anıtı olan Male Namesti gibi bir çok görmeye değer mekana ev sahipliği yapan bu meydan 12.yy’da oluşmuş. Döneminde pazar yeri olarak kullanılan alan günümüzde Prag’ın en tarihi ve hareketli noktalarından biri. Meydanın tam orta yerinde kilise reformcusu Jan Hus Anıtı bulunmakta. Kiliselerde reform yapılmasını isteyen Jan Hus ve 27 arkadaşı bu meydanda ölümle cezalandırılmış.

Jan Hus Anıtı’nın hemen solunda kalan boş bir alan görecekseniz. II. Dünya Savaşında Dresden yerine yanlışlıkla bu meydana bomba atan bir pilot tarafından yıkılan eski pazarın yerine bir yapı inşa etmemişler. Meydandaki kafe ve restoranlarda oturup Astronomik Saat‘in gösterisini izlemeye gelen yüzlerce insanı ya da çeşitli sokak sanatçılarının sergiledikleri performansları gözlemleyebilirsiniz. Prag’ı tam anlamıyla hissetmek için bu meydana bağlanan ara sokaklarda kaybolmayı ihmal etmeyin.

Prag Eski Şehir Meydanı Ziyaret Bilgileri

Günün her saati hareketli olan meydan 7/24 ziyarete açıktır. Prag Old Town Avrupa’daki eski şehir meydanları arasında en iyilerinden biri olarak görülmektedir.

Prag’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

prag old town

Menü