Prag’da Gezilecek Yerler

Prag’a geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Prag’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Prag Ulusal Müzesi

Prag Eski Şehir Meydanı

Prag Astronomik Saat

Karl Köprüsü

Kafka Müzesi

Aziz Vitus Katedrali

Dancing House

Vltava Nehri

St Nicholas Kilisesi

Tyn Kilisesi

Eski Belediye Sarayı

Prag Kalesi

Strahov Manastırı

Avrupa’nın En Dar Sokağı

Yahudi Mahallesi

Prag Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

prag gezilecek yerler

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler bakımından masalsı görüntüsü ve bohem atmosferi ile ziyaretçilerini etkileyen bir şehir. Sonunda Interbus‘a katılma sebebim olan şehirdeyim. Prag’a büyük bir heyecanla ayak basarak hayalimdeki şehri gezmeye başlıyorum.

Öncelikle Vltava Nehri‘ne karşı ayaklarımı uzatmak ve şehri şöyle bir izlemek istiyorum. Bunun için Kafka Müzesiyakınlarına gidebilirsiniz. Sıcak sokak aralarından müzeye varıyorsunuz. Zaten nehir kenarında olduğundan meraklıları müzeyi kolayca bulabilir. Etrafta pek çok güzel ve minik kafeterya var herhangi birinde güzelce dinlenebilirsiniz keza müzenin de kendine ait bir kafesi var. Müzeyi gezdikten sonra ya da gezmeden önce nehir kenarında keyif yapabilirsiniz. Kalan zamanlar ise bence spontane yaşanmalı.

Her köşesinde görülmesi gerekenler listesinden bir şey var bu kentte ve standart şehir yaşamı da oldukça ilgi çekici. Çok fazla gezgine ve turiste ev sahipliği yapıyor oluşundan epey de hareketli. Yalnız kentin büyüsüne kapılıp güvenliği elden bırakmamak lazım. Öyle aman aman bir olay yaşamasam da yerel halkın yanında pek çok kültürden herkesin akın ettiği bir yer olması bazı noktalarda güvenliği zayıflatıyor. Ha.. bu bir sorun mu bence değil. Tekrar tekrar gidebilmek için gün sayıyorum hala.

Prag öyle aşırı büyük bir yer değil ve bence bir günlük bir sürede tamamen gezilebilir. Eğer daha fazla zaman ayırmak istenilirse günlük turlarla çevreye göz atmak daha akıllıca olur diye düşünüyorum. Kent içinde gezmeden, mutlaka görülecek yerler ve görülmese de sorun olmayacak yerler listesi muhakkak yapılmalı. Öyle ki yürümeye başlayınca ayy şuna da mı baksak derken çok şey kaçırılabilir. Örneğin ben, neden gezdiğimi bilmediğim halde işkence müzeleri falan gezdim ve açıkçası pek de etkilenmedim keza daha önceden bilmediğimiz şeyler değildi. Bana kalırsa Prag Eski Şehir Meydanı ilk gidilecek ve gün bitince de dinlenilecek yer olmalı ki Interbus ile oradaysanız takılın koordinatörünüzün peşine sizi götürsün.

Ne var bu Eski Şehir MeydanıI’nda peki… E Astronomik Saat var daha ne olsun. Ben git gel bu saate bakarak saatler geçirdim, otobüs kalkmasaydı daha da dururdum ne yalan söyleyeyim. İnanılmaz etkileyici bir saat. Özelliklerini ve anlattıklarını anlatmaya başlarsak bitmez o yüzden ya bi googlelayın yada bırakın koordinatörünüz anlatsın. Saate bakarken etrafı kaçırmayın ama. Şöyle kafanızı kaldırıp tüm çevreye bir göz gezdirin. Eminim ki gotik mimari ve gotik anlayışın yansımalarını daha iyi çok az yerde görürsünüz. Muhteşem…

Astronomik Saat’ten başka, Eski Belediye Sarayı, bir ara Kafka’nın yaşadığı Dum U Minuty Evi, sergilerinin yer aldığı Taş Çanlı Ev, Jan Hus Anıtı… Kısaca saymakla bitmiyor siz keyfinize göre, ilginizi çeken birçok yapı gezebilirsiniz. Bence yavaştan Karl Köprüsü‘ne geçelim. Köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto’yu birbirine bağlar. Vltava Nehri üzerinde bulunan köprü, büyük seller yaşasa da yıkılmamış ve yaya geçidi için kullanılmaya devam etmiş. Karl Köprüsü başlı başına bir yapıt ki zaten şehrin simgelerinden de biri olmuş. Köprü üzerinde birbirinden ilgi çekici heykel replikaları var ve orjinalleri müzelerde. Köprüden geçip, Kafka Müzesi’ne ve Yahudi Mahallesi‘ne gidebilirsiniz ve oldukça keyif alırsınız.

Yahudi Mahallesi 500 yıl kadar önce etrafı duvarla çevrili olarak Yahudilerin yaşadığı yermiş. Şimdilerde bir şeyler satın almak yada alışık olduğunuzdan daha farklı ortamlarda bir şeyler içmek için ideal. Bölgede pek çok sinagog, klise, bohemya örneği yapı gezmek mümkün. Buradan sonra Petrin Tepesi‘ne geçmek mümkün. Çok fazla övgü alan ve manzaranın güzelliğinden bahsettiren bir tepe ama benim gibi yürümeyi tercih edenlere hiç uygun değil. Haa yok ben çıkarım derseniz bolca su almayı unutmayın derim. Ters istikamette kalsa da, yetti bu kadar tarih modernite diyenlere ise Dans Eden Ev veriyoruz. Tutkunun dansı tangodan ilham alınarak yapılmış. Epey de sorun yaşamışlar yapımda hatta alay falan etmişler de sonuçta değişik ve özgün bir bina çıkmış ortaya. Ayrıca terasının manzarası harika. Hem her Prag‘a giden zıplamalı, uçmalı fotoğraf çektiriyor sizin olmasın mı… Binadan çıkınca hava kararmışsa köprüden kente bakın zaten iyi ki gelmişim dersiniz.

Prag deyince benim için anlatılacak çok fazla şey var. Her köşesine aşık olunabilecek bir yer. Nereden ne anlatsam derken kitap yazıp çıkarım. İşte o yüzden kısacık yazılarla büyüsünü bozmadan burada bırakıyorum. Prag‘a ayak basın ve içinizden nasıl gelirse gezin gitsin. Ama gerçekten gezin, bir yerde bira içip vakit öldürmeyin (yapan var gördüm) çok şey kaçırırsınız.

Menü