Preseren Meydanı – Lübyana

Slovenya’nın en ünlü ve önemli şairlerinden Preseren’den adını alan merkezi ve büyük kent meydanıdır. Sosyal hayatın, buluşmaların, kültürün merkezi sayılmaktadır. Müzeler, tiyatrolar, sergi salonları çoğunlukla bu meydan ve çevresindedir. Ünlü Üçlü Köprü‘nün bağlandığı noktalardandır ve turistlerin uğrak noktasıdır.

Ulusal Kütüphane, Tivoli Parkı, Zale Mezarlığı, Fransisken Kilisesi, Üçlü Köprü gibi kentin önemli mekanlarını barındırır. Yerel halk tarafından Lübyana‘nın kalbi olarak görülür. Günümüzde trafiğe kapalıdır ve bir gezi meydanı halindedir. Etrafını güzel ve sevimli evler çevirirken içinde aradığınız her şey bulunmaktadır. Kentte yaşanan büyük depremden sonra yenilenen ve düzenlenen mekanlara ek olarak Preseren Meydanı da yeniden düzenlenmiştir. Kısaca günümüzdeki halini 19. yüzyılın sonlarında alan meydanda dolaşırken bu tarihi kokuyu hissedebilirsiniz.

Meydana adını veren önemli şair Preseren ise, tüm Avrupa’da kabul görmüş ve romantizm akımının önemli temsilcilerindendir. Duygusal şiirlerindeki içtenlik şairin en önemli özelliğidir. Umutsuz bir şekilde Julija Primic’e aşık olan şair, sanatında bunu sıkça kullanmıştır. ”Bir Demet Sone” eserinin baş harfleri aşkının ismini, ilk dizeleriyse başka bir soneyi oluşturuyor. Büyük aşkına kavuşamayan şair, başkasıyla evlense de son nefesinde hala Julija’nın adını sayıklamaktadır. 8 Şubat’ta hayatını kaybetmiş ve tüm ülkede bu gün Preseren Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Slovenya ve Avrupa’da önemli bir yeri olan Preseren’in adı da, Lübyana‘nın en merkezi konumda bulunan meydanına verilmiştir. Lokantalar, kafeler, alışveriş mekanları, tarihi dokusunun yanı sıra özel günler içinde bir kutlama merkezi olmuştur. Preseren Meydanı’nın ortasında, bir bina duvarında, şairin bir de heykeli bulunur ve heykel tüm Lübyana’yı izleyebilcek şekilde konumlandırılmıştır ve buradan Preseren tüm kenti sonsuza dek izleyecek denilir. Şimdilerde heykel bağımsız halde duruyor ve karşısındaki binada duran kadın kabartmasının Julia olduğu söyleniyor. Diğer bir efsane de burada başlıyor, iki aşığın sonsuza dek bakıştıkları söyleniyor.

Sizler de Lübyana gezinize Preseren Meydanı ya da çevresinden başlarsanız pek çok gezilmesi gereken noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Burada kentin sosyal hayatını görebilir daha sonra kültürel ve tarihi turlara başlayabilirsiniz.

Lübyana’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü