Sacre Coeur Bazilikası – Paris

Paris’in önemli bir hristiyan yerleşkesi olan Montmartre mahallesinde bulunan Sacre Coeur Bazilikası’nın Türkçe ismi Kutsal Kalp Bazilikası’dır. Paris’in en yüksek noktasında bulunur ve burası daima dinler için önemli bir yer olmuştur. 56 bin askerin öldüğü söylenen Fransa ve Prusya arasında yapılan savaşta ölen Fransızlar anısına ulusal meclis kararıyla yapımına karar verilmiştir. Yapım tarihi 1874 yılıdır. İnşaatının yüksek masraflarının büyük çoğunluğunu Fransız halkı gönüllü olarak üstlendiği bazilikanın yapımı 1914 yılında tamamlanmış ve Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra açılmıştır. Turistlerin, özellikle dini turistlerin akın ettiği bazilika Fransa’da Notre Dame Katedrali‘den sonra en çok ziyaret edilen ikinci dini yapı olmuştur.

Bazilika’nın dört kubbesi vardır orta kubbe 83 metre yüksektedir ve karşıdan bakıldığında bir haç şeklinde görülür. Bizans ve Roma mimarisinin bir karışımıdır, hatta Türkiye’deki Ayasofya’dan da esinlenilmiştir. Mimari açıdan döneminde yapılan kiliselere örnek olduğu söylenir. Sacre Coeur Bazilikası’nın içerisinde 475 metrekarelik, Fransa’nın en büyük mozaiği vardır. Bu mozaik İsa’nın kutsal kalbini simgeler ve mozaiğin altında, İsa’nın çok aziz kalbii şevkati ve affı için minnettar Fransa minvalinde bir yazı yazar. Fransa’nın en büyük çanı yine bu bazilikanın içindedir. 1895 yılında imal edilen çanın çapı 3 metredir ve adı La Savoyarde’dir. Ağırlığı yaklaşık 7,5 tondur ve şöhretini hak eder.

Son derece görkemli olan bazilikanın içindeki heykeller özellikle İsa heykeli, çan kulesi, atlı heykelleri görülmeye değerdir. Milyonlarca turiste ev sahipliği yapar ve kubbesinden eşsiz Paris manzarasını seyretmeye olanak tanır. Tüm bunların dışında, hristiyanlar için bir hac merkezidir. Dolayısıyla yılın her günü burada büyük bir kalabalık olur. Eşsiz ve özel tasarımı, duvarlara resmedilen dini resimler gerçek birer sanat eseridir. Tam bir şahesere bakıyor izlenimi uyandırır ve tüm turistleri adeta büyüler.

Sacre Coeur Bazilikası Ziyaret Bilgileri

Bazilika’nın içine girmek ücretsizdir ancak kubbesine çıkmak isterseniz 5 € gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir. Buraya her gün sabah 06:00 ve akşam 22:30 arasında ziyarete gidebilirsiniz, ancak kubbesine çıkmak isterseniz 17:30’da kubbe kapanıyor. Buraya yürüyerek gitmek çok kolay olmayacaktır, dediğimiz gibi Paris’in en yüksek rakımında bulunduğundan fazlaca yol ve merdiven çıkmanız gerekecek. Tabii Paris’in her yanına olduğu gibi buraya da metro ve finiküler hattı ile ulaşım sağlanıyor. Daha keyifli bir yolculuk için mahallenin trenini tercih edebilirsiniz. Gittiğinize değecek güzellikte bir yer olan Sacre Coeur Bazilikası’nın içine girmeseniz bile dışarıdan bazilikayı ve Paris’i izlemek sizi mutlu edecektir.

Paris’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

sacre coeur

Menü