Sant Angelo Köprüsü – Roma

Sant Angelo Kalesi’nin tam önünde yer olan bu köprü, Roma’daki 20 önemli köprüden biri sayılır. Kente çok sayıda eser kazandıran mimar Bernini ve öğrencilerinin yaptığı 8 melek heykeli ile süslüdür. Kale ile birlikte kaleye inen melek rivayetinden adını almıştır.

Köprüyü süsleyen melek heykelleri Hz. İsa’nın yürüdüğü çile yolundan ilham almıştır. Bu meleklerden biri dikenli tacı, diğeri haçı taşımaktadır. Hz. İsa’yı koruyan bu melekler aynı zamanda baş melekler ile birlikte düşünülmüş ve tasvir edilmiştir. Köprünün en hüzünlü hali idam mahkumlarının kesilen kafalarıyla oluşmuştur. Son derece çileli olduğu söylenen kale ile kesilen kafaların sergilendiği köprü, zamanında epey ürkütücüymüş.

Roma’daki araç trafiğine kapalı az sayıda köprüden biridir ve yılın hemen her dönemde turistlerle dolup taşar. Roma manzarasını izlemek için çok ideal bir yerdir. Kale ziyaretinden sonra köprüde durup hem kaleyi hem de kenti biraz izlemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca şehri yürüyerek gezdiğinizde bu köprüden geçerek Vatikan‘a kolayca ulaşabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü