Santa Croce Bazilikası – Floransa

Aynı isimli meydanda bulunan, orjinal adı Basilica di Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi) olan bu tarihi yapı, Fransisken mezhebinin dünya çapında en büyük kilisesidir. Giotto’nun öğrencileri tarafından süslenmiş olması ve barındırdığı ünlü kişilerin mezarları Santa Croce Bazilikası‘nı önemli kılan özelliklerindendir.

Bulunduğu bölgede eski bir Roma yapısı vardır ve 1294 yılında bu eski yapının üzerine kurulmaya başlanır. İnşaasına Arnolfo di Cambio tarafından başlatıldığı kesin olmayan bilgidir ve kentin ileri gelenleri inşaata bağışlarla sponsor olurlar. Franciskan mezhebine uygun olarak gösterişten uzak ve mütevazi bir inşaa sürecinden sonra 1442 yılında kullanıma açılır. Değişen şartlar gereğince 1560 yılında koro bölümü kaldırılır ve içerisi Giorgo Vasari tarafından düzenlenir. Dış cephenin önemli mermer kaplamaları Francis Sloane tarafından bağış olarak yaptırılmıştır. Gotik mimari tarzda yapılan Santa Croce Bazilikası, bunu çan kulesiyle de direkt belli eder. Çan kulesi çıkan bir yangında zarar gördüğünden, şimdiki kule 1842 yılında yeniden yapılan halidir.

Galileo’nun mezarının burada bulunduğu efsaneler arasında bulunsa da en önemli efsanesi stendhal sendromudur. Efsaneye göre Maria Henri Beyle Stendhal bazilikayı ilk gördüğünde çok beğenir ve heyecandan bayılır. Böylece bu baygınlık literatüre yeni bir sendrom olarak geçer. Efsaneler dışında kesin olan ise barındırdığı Donatello, Giotto gibi ünlü sanatçıların eserleridir. Bununla birlikte Giovanni Gentile, Vittorio Alfieri, Dante gibi önemli isimlerin mezarları ya da şapelleri de buradadır. Saydıklarımızın dışında daha onlarca eser elbette ziyarete açıktır.

Bugün ziyarete açık dış cephe 19. yüzyıl eseridir. St Francis ve St John’un betimlendiği freskler ve bunları bulunduran şapeller içeridedir ve son derece meşhurdur. Yine içeride Cappella Pazzi girişi Brunelleschi tarafından yapılmıştır. Bu giriş rönesans sanatının ilk temsillerinden olmasıyla ayrıca önemlidir. İçeriden avlu kısmına geçildiğinde mini bir müze sanat eserlerini inceleyebilmek için harika bir yerdir. Kutsal Haç’ın manasının anlatıldığı eser ve Çarmıh adlı eser yine rönesans sanatının önemli temsilcileridir.

Bazilikanın bulunduğu geniş alan yapımından önce Floransa kent merkezinin dışında ve ünlü sanatçıların mezarlarının bulunduğu bölge olduğundan buraya halk İtalyan Övünç Tapınağı (Tempio dell’ıtale Glorie) demektedir. Ünlü Duomo Meydanı yakınındadır. Tarihte atıl konumda bir araziye yapılmasına karşın, bugün son derece hareketli bir alandadır.

Floransa’daki Santa Croce Bazilikası aynı adlı yani Piazza Santa Croce adlı meydanda bulunur. Otobüsler buraya ulaşım için sıklıkla kullanılır. 71,23,B ve C numaralı otobüslerin bu meydanda durağı vardır. Giriş için cüzi bir ücret talep edilir ancak alana girmek ve dışarıdan görmek elbette ücretsizdir. İçeriye girmek isteyenler 17:30’a kadar girebilirler. Bazilikanın geneli için çok büyük beklentileri olanlar biraz hayal kırıklığı yaşayabilir ancak barındırdığı her bir sanat eseri ve ayrıntılı işleme ilgilileri için çok keyifli bir ziyarete olanak sağlayacaktır.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü