Şanzelize Caddesi – Champ Elysees – Paris

Zamanında kocaman bir tarla olan mevkiye 1616 yılında, iki yanı ağaçlarla kaplı bir cadde yapılması düşünülmüş. Marie De Medisis’in bu fikri 1617 yılında XIV. Louis’in peyzaj mimarının katkılarıyla yapılmaya başlanmış. Tuileries Parkı da büyütülüp, güzelleştirilerek bu caddeye dahil edilmiş. Aslında amaç bu parkın manzarasını büyütmek ve güzelleştirmekmiş, ancak zamanla burası bir yüzyıla damga vuran bir cadde halini almış. Şanzelize Caddesi adını Elysion Ovalarından almıştır ve bu mitolojide cennet anlamındadır. Caddenin orijinal adı Champ Elysees‘dir. Zaman içinde çeşitli mimarlar ve yönetimlerin etkisiyle bazı yenilenmeler olmuştur ancak yaya kaldırımlarının eklenmesinden sonra, 1838 yılında dikilen sokak lambaları halen kullanılmaktadır.

Dünyanın en ünlü ve gösterişli caddelerinden biri kabul edilen Şanzelize Caddesi Paris’in kuzey batısındadır. Bu mevkii 8. Bölge olarak geçmektedir. Concorde Meydanı‘nda Luksor Dikilitaşı’ndan, Charles Bulvarındaki Paris Zafer Takı – Arc de Triomphe‘a kadar gider. Bu toplamda 1950 metre etmektedir. Bu uzun ve geniş yol sizi Luksor ve Zafer Takı’nın yanı sıra ünlü Louvre Müzesi’ne götürebilir. Şanzelize’nin alt kısımları parklar, oteller, tarihi tiyatro ve müzelerle çevriliyken genelde daha yeşil ve naiftir. Üst kısımlarda ise dünyaca ünlü mağazalar, ünlü kafeteryalar, tiyatro ve sinemalar vardır.

1950’li yıllara kadar genelde üst sınıf kişilerin kullandığı ve gelir düzeyi düşük insanların pek ulaşamadığı ya da vakit geçiremediği bir caddeyken, toplu taşımanın kullanılmaya başlaması ve özellikle metro ve trenlerin etkisiyle herkese açık bir yer haline gelmiştir. Günümüzde yerel halkın buluşma noktaların biri ve turistlerin akın ettiği en önemli bulvar haline gelmiştir. Ancak her kesimin burada gezinebilmesi, Şanzelize Caddesi’nin gelişimini durduramamış ve 1970’li yıllardan itibaren saygın itibarlı mağaza ve butiklerin hatta fuarların mekanı haline gelmiştir. Sıradan ve her yerde bulunabilecek dükkanlar burada değildir. Kaldı ki iş merkezi ve dükkan kiraları bakımından en pahalı üçüncü caddedir. Mağazaların ve iş merkezlerinin yerleşimi metro çıkışları ile kolay ulaşılan yada zor ulaşılan ve prestijli olanlar şeklinde ayrılabilir.

Paris ve Fransa’daki her önemli etkinlik, ulusal gün kutlamaları, bayramlar, yeni yıl, turnuva zaferleri vs Şanzelize Caddesi’nde bir karnavala dönüşür. Bu büyük günlerde halk ilk adres olarak Şanzelize Caddesi’ne akın eder. 2.Dünya Savaşından beri devam eden Şanzelize’de toplanma ritüeli üst düzey bürokratlar, askerler hatta devlet başkanları için de geçerlidir. Hepsi bu caddeye gelir ve burada kutlamalara katılır. Şanzelize Caddesi’nin tamamı Zafer Takı üzerindeki terastan rahatça seyredilebilir.

Şanzelize Caddesi Ziyaret Bilgileri

Günün her saati yaya ve araş trafiğine açık olan Şanzelize Caddesi’ne metro ile ulaşım çok kolay. Nerede olursanız olun bir metro durağı bulduğunuzda buraya ulaşabilirsiniz. Cadde üzerinde, tüm caddeyi kaplayan kestane ağaçları ve muhteşem sokak lambaları gezinize keyif katacaktır. Burada kendi zevkinize uygun pek çok mağaza gezmeniz mümkünken, lokantalarda seçkin yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Modern hayat ile tarihin tam bir harmanı olduğundan herkesin sevecek bir şeyler bulabileceği bir cadde burası. Sadece oturup bir şeyler içmek ve Paris yaşantısını izlemek bile dolu dolu bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Paris’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

champ elysees

Menü