Signoria Meydanı – Floransa

Orjinal ismi Piazza della Signoria olan ve heykelleri ile meşhur merkezi bir meydandır. Signoria ismini bu meydanda bulunmuş olan eski bir şehir yönetimi merkezinden almaktadır. Halen Floransa belediye ofislerini barındıran meydan, sosyal hayatın ve elbette siyasi buluşmaların merkezlerinden biridir. Meydanda bulunan çan kulesi ise halkı bir araya getiren ve tarihte her çalışında halkın toplanmasını sağlayan önemli bir ayrıntıdır.

Meydanın tarihi dokusu ününde oldukça etkili olsa da dünyada heykelleri ile anılır. Adeta bir açık hava müzesi halindedir. Neptün Çeşmesi, Giambologna’nın Atlı Grandük I.Cosmos Heykeli, Salone dei Cinquecento, Sabin Kadınların Kaçırılması Heykeli, Cellini’nin Persheus- Medusa Heykeli, Michelangelo’nun Davud Heykeli buradaki eserlerden bazıları ve en önemlileridir. Çoğu sanat eserinin orjinalleri koruma altındadır ve buradakiler birebir uygulanmış replikalardır. Tabii replikaların çok profesyonelce yapılmış olması ve asıllarından pek de ayırt edilemiyor oluşu hemen göze çarpar.

Eserlerin pek çoğu bir platform üzerinde sergilenir. Bu platform, tarihte asillerin ve kent yöneticilerinin törenleri izlediği yer olan Loggia dei Lanzi’dir. 14. yüzyılda yapıldığı bilinen bu kapalı platform 18. yüzyıldan sonra eserlerin sergilendiği yer haline evrilmiştir. Ünlü Medici ailesinin kente hediye ettiği Herkül ve Kentauros ie Persheus ve Sabin Kadınları heykelleri platformda bulunanlardandır. Sebin Kadınların Kaçırılması adlı eser tek bir mermer levhadan oyulması açısından önemlidir. Persheus’un Medusa’nın kafasını tuttuğu heykel ise, kentin gücünü sembolize eder ve düşmanları korkutmak amacıyla yapılmıştır.

Özellikle sanat tarihi ilgilileri ile tarih severler açısından pek çok ögeyi barındıran Signoria Meydanı, günümüzde turistlerin de ilk uğrak yeridir. Her daim canlıdır ve lokanta, kafe, heykeller, tarihi binalar ile uzunca vakit geçirilebilecek büyük bir alandır. İtalyan yemekleri ve şarapları tadılabilir ya da sokakta herhangi bir kafede veya bankta kahve içilip soluklanabilirsiniz.

Tek bir alanda her şeyi barındırır ve Floransa’nın en etkileyici meydanıdır denilebilir. Herkesin beğenebileceği bir nokta mutlaka bulabileceği Signoria Meydanı keyifle vakit geçirebileceğiniz, harika ambiyanslı bir meydandır. Kent içinde uzakça bir noktadaysanız A ve 8 numaralı otobüsler buraya geliyor. Nispeten fazlaca bir zaman dilimini buraya ayırmanız kayıp olmayacaktır. Özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan müzisyenlerle birlikte büyülü anlar yaşamanız kaçınılmazdır bu meydanda.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü