Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya’ya geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Sofya’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Sofya Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Aleksander Nevski Katedrali

Bulgaristan Ulusal Meclis Binası

Bulgaristan Başkanlık Sarayı

Bulgaristan Komünist Parti Binası

Sofya Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

sofya gezilecek yerler

Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya Gezilecek Yerler bakımından Türklerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinse de Avrupa’nın diğer ülkelerinden de oldukça turist çeken bir şehirdir.

Bir balkan ülkesi olan Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya günümüzde tam bir Avrupa kenti olsa da tarihi milattan önceye kadar dayanır. Osmanlı İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu hakimiyetinde olduğu yılların izleri bugün bile görülür. Vitosha Dağı yakınında kurulmuştur. Ancak adını içinde bulunduğu Sofya Vadisi’nden alır. Tabi geçmişte pek çok farklı isimle anıldığı olmuştur, özellikle başka ülkelerin hakimiyetinde olduğu zamanlarda…

Tarih ve kültür ortaklığımız açısından Bulgaristan’da beklediğimiz bizden bir yer hissi Sofya’da ne yazık ki yok. Kent daha ziyade Avrupa’ya yakın. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra esas gelişimini yaşadığı biliniyor. Günümüzde aktif sosyal hayatı ve özellikle 19. Yüzyıldan kalma yapılarıyla dikkat çekiyor. Yani, gezginlerin sık sık görmek istediği tarihi kiliseler ve evler burada da mevcut. Çevre düzenlemesi ve parklara önem verdikleri belli oluyor. Bu da kentte gezerken size keyifli anlar yaşatıyor. Komünist rejimin sürdürüldüğü yıllara ait anılar yer yer görülse de görmeyi istediğiniz büyük anıtlar ve tarih atıl durumda. Bu yüzden komünizm yıllarına tanıklık etmek isterseniz, bulundukları yerler ulaşım sağlamanız ve biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Ancak klasik tarihi yapıları şehir içinde gezerken rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Tarihinden dolayı pek çok kültürün birbirine karıştığını fark edebilirsiniz. Kaldı ki hemen her sokak ve caddede freskler ve sanat eserleriyle süslü tarihi kiliseler ve katedraller bulmak oldukça kolay. Sofya bunların çoğunu kendi simgeleri haline getirmiş bir şehir. Elbette Osmanlı dönemi hamamları turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. Günümüzde Ankara ile kardeş şehir olduğundan ülkemizle bağlantısı halen devam etmekte. Kent içinde yabancı dil olarak İngilizce konuşan çoğunluğun yanında tıpkı Yunanistan’daki gibi Türkçe konuşanlara da rastlamak mümkün.

Sofya’ya gelmek için en güzel zamanlar ilk bahar ve yazdır. Çünkü kış aylarındaki az turist sayısı ve başkent olması onu hafif metropol yaşamına kaydırabiliyor. Çevre düzenlemesi, park ve yeşil alanlara olan ilgileri yazın burayı gezmekten keyif alabileceğiniz bir yer haline getiriyor. Sofya içindeki tarihi yapıları, doğayı ve sosyal hayatı görmek için tek gün yeterli ama detaylı bir gezi için iki gün size fazlasıyla yetecektir. Türkiye ile saat farkı olmadığından kolay gezi rotalarından biridir. Ek olarak ulusal tarih müzesi ile yer yüzü ve insan müzesi görülebilecek ilginç yerlerdir. Sakin ama farklı bir gezi için tercih edilebilecek kentlerden biridir. Umarız sizde keyifle gezersiniz.

Menü