Stockholm Gezi Rehberi

İsveç nasıl Kuzey Avrupa’nın en büyük ülkesi ise, Stockholm da İsveç’in en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti. Başkentlik ünvanı sadece İsveç için değil Kuzey’in başkenti olma ünvanına da sahip Stockholm, şık, düzenli ve yeşil doğası ile bu ünvanı hakeden bir şehir. Stockholm Gezi Rehberi :

‘’Holm’’ kelimesi İsveç dilinde ‘adalar’ anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi şehir 14 adanın birbirine köprülerle bağlanmasından meydana gelir. Şehir, Malaran Gölü ile Baltık Denizi’nin birleştiği noktada bulunuyor. Kent alanının %30’u su kanalları diğer %30’u yeşil alandan oluşuyor. Hava kalitesi ile Avrupa’nın ilk üç şehri arasında bulunan şehir, 57 köprü ile birbirine bağlı; adaları, köprüleri ve kanalları ile adeta Kuzey’in Venedik’i olarak da anılmakta.

Malaran Gölü şehre ayrı bir hava katmış olup, renkli binaları, tarihi binaları, doğal güzellikleri, müzeleri ile her daim İsveç’in en önemli şehri olmuştur. Geniş caddeleri, yemyeşil parkları, sayısız müzeleri ile önemli bir şehir olan Stockholm, yüzyıllardır ülkenin sanat, medya, siyaset ve ekonomi merkezidir.

Dünyanın en yaşanılabilir şehri ve en çevre dostu şehri Stockholm düzeni ile sizi büyüleyebilir.

Stockholm Gezi Rehberi : Stockholm’de Gezilecek Yerler

Gamla Stan ( Eski Şehir )

İsminden de anlaşılacağı gibi şehrin eski merkezi olan bu bölge, halen günümüzde Ortaçağ’ın tüm İskandinav mimarisinin izlerini taşıyor.Ortaçağ kent dokusunun, parketaşları, dar sokakları ile dünyanın en iyi korunmuş tarihi eski kentleri arasında da yer almasıyla ziyaretçilerin ilgi odağı.

Bölgede tarihin ve modern yaşamın harmanlaştığı, tarihi yapıları, dar ve güzel sokakları, tarihi meydanları, müzeleri ve dikkat çekici mimarisi ile göz kamaştırıyor.

Riksgaten Caddesi üzernden bir köprü ile bağlantılı olan bölgede Kraliyet sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası, Nobel Müzesi, Riddarholmen klişesi bulunuyor.

Ünlü caddeleri ‘Vasterlanggetan’ ile ‘Stora Nygetan’ da dolaşırken birçok butik mağaza ve hediyelik eşya dükkanı haricinde büyüleyici mimarisi ile etrafı gezebilirsiniz.

Bu bölge turistik olarak en yoğun ziyaretçilerin bulunduğu nokta olup, tarihi binaların çevrili olmasıyla oldukça dikkat çekiyor.

Kraliyet Sarayı

Stockholm Sarayı ya da KungligaSlottet olarak da bilinen saray, İsveç’in ana kraliyet sarayıdır ancak Kral XVI. Carl Gustaf ve ailesi Drottningholm Sarayı’nda yaşamaktadır.

Gamla Stan’ın girişinde bir alanda kurulu olan sarayın dört cephesi birer anlam ifade ediyor. Güney cephesi ulusu, batı kralı, doğu cephesi kraliçeyi ve kuzey cephesi krallık müştereğini temsil ediyor. Güney cephesi anıtsal bir yokuş olan Slottsbacken’a bakmakta, doğu cephesi Skeppsbron’a, kuzey cephesi ise rampalar bütünü olan Lejonbacken’e( sarayın kuzey cephesinde bulunan taş korkuluklar üzerindeki Medici aslanlarının adı ) bakmaktadır. Batı cephesinin önü açık olup Högvaktsterrassen’a bakmaktadır.

13.yy’da alana yakın olan Malaren Gölü’nü korumak amacıyla  BirgerJarl tarafından bir kale inşa ediliyor. Kale bünyesinde iç kule ile inşa ediliyor ve adını da bu iç kulelerin külahlarından ‘’Tre Kronor’’ (Üç Taç)’dan alıyor.

16.yy’da dönemin kralı 3. Johan kaleyi dönemin sanat akımına uygun bir saraya dönüştürülmesini istedi, Küçük NicodemusTessin’in tasarımıyla Barok stilinde bir saray inşa edildi.

Saray İsveç Silahlı Kuvvetleri, kraliyet muhafızları tarafından korunmaktadır.Sarayın ön tarafında saat başı nöbet değişimi gerçekleşiyor ve bilet alınarak içerisini gezebiliyorsunuz.

Saray tuğladan inşa edilmiş, batı, güney ve doğu cephelerinin orta kısımları kumtaşıyla kaplanmış. Çatının iç kısma doğru hafif bir eğimi vardır, bakır kaplama ve taş bir korkulukla çevrelenmiştir. Sarayın 660’ı pencereli olmak üzere tam 1430 odası vardır. Halen kullanımda olan saray dünyadaki en büyük saraylardan biridir.

Stockholm Katedrali

Gamla Stan’da bulunan en eski kilisedir. Storkyrkan (Büyük Kilise) olarak da biliniyor. Resmi kaynaklarda SanktNikolaiKyrja (St. Nicholas Kilisesi) olarak geçiyor. Yerel halk ve turistlerin yürüyüş yolları üzerinde yer alması, Kraliyet Sarayı’nın yanında yer alması, Gamla Stan’ın simgelerinden biri olması nedeniyle günlük ziyaretçileri oldukça fazladır.

Tuğladan yapılmış Gotik mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Stortorget (Büyük Meydan)

Gamla Stan’ın merkezi olan bu meydan Stockholm’un en eski meydanlarından biridir. Bu meydan bir çok tarihi olaya tanıklık etmiş olup bir çok da idam gerçekleştirilmiş. Stockholm katliamı ya da Stockholm Kan Banyosu olarak da bilinen, Danimarka Kralı 2. Christian’ın emri ile İsveç soylularına karşı yapılan katliam meydanda gerçekleştirilmiş. Kanlı tarihine sahip olsada şimdilerde Noel kutlamalarının yapıldığı, pazarların kurulduğu eğlenceli bir meydan halini almıştır.

Meydan içerisinde Nobel Müzesi ve Nobel Kütüphanesi’nin bulunması meydanı daha da önemli kılmakta. Rengarenk tarihi yapıları, farklı mimarisi ile burada bulunanlara güzel bir seyir zevki vermekte.

Nobel Müzesi

Alfred Nobel’in ve Nobel ödülleriyle ilgili her türlü bilgiye ev sahipliği yapan müze Stockholm denilince akla ilk gelenlerden biridir. (Giriş 100SEK) (Nobel dondurmasını yemeyi unutmayın)

Gamla Stan’daki Nobel müzesi Fransız klasisizmi ile rokoko etkilerinin hakim olduğu bir mimari stil hakim.

Önündeki yeşil alan Eski Şehri ziyaret edenlerin durak noktası olup gençler tarafından sıklıkla tercih edilen bir mekandır.

Stockholm Gezi Rehberi : Stockholm Hakkında Bilgiler
  • Ülke: İsveç
  • Para Birimi: İsveç Kronu
  • Dil: İsveççe, Fince
  • Stockholm Nüfusu:
  • Telefon Kodu: 
  • Türk Büyükelçiliği: 
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Menü