Tiber Nehri – Roma

Doğu kısmında Roma kentinin kurulduğu, Romalıların Tevere dediği nehirdir. Roma’yı ikiye ayırır ve üzerinde onlarca köprü kuruludur. İtalya’nın üçünü büyük akarsuyu olarak kaydedilen Tiber Nehri, 406 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Döküldüğü yer ise Tiren Denizi’dir.

Rivayet odur ki sabun yapımı bu nehir ile keşfedilmiştir. Kurbanların yüksek mevkiilerde yapılması, eski dönemlerde tanrılara yakın olması açısından önemliydi. Roma’nın eski dönemlerinde de kurban edilecek hayvanlar için yüksek Sapo Dağı kullanılırmış. Sapo dağında kurban edilen ve yakılan hayvanların yağları ile külleri Tiber Nehri’ne karışıp burada yoğun ve köpüklü bir tabaka oluştururmuş. Bu tabakanın sabun yapımının ilk keşfi olduğu ve sabun adının da Sapo dağından türeyecek oluştuğu anlatılır.

Tiber Nehri’nin adı da yine başka bir rivayetle açıklanmıştır. Bu rivayete göre Kral Tiberinus üzerindeki tortular nedeniyle beyaz olarak adlandırılan nehirde boğulmuştur ve Jüpiter onu öldüğü nehrin tanrısına dönüştürmüştür. Bu ölüme ithafen Alba (beyaz) nehrin adı Tiber olarak geçmeye başlamıştır. Fumaiolo Dağı’ndan doğan ve Ostia’da denize dökülen nehrin doğduğu noktaya bir anıt da dikilmiştir. Anıtın üzerinde halen ”Burada Doğar Kutsal Nehir Roma Yönüne Doğru” yazmaktadır. Tarihte batı, doğu ve güneyin etnik sınırı da yine bu akarsu olarak görülmekteydi.

Tarihten günümüze kadar bir Roma simgesi halini almış olan Tiber Nehri, bir ticaret yolu olarak çok önemliydi. Bugün ise üzerinde ya da çevresindeki önemli tarihi yapılar onu bir turizm merkezi haline getirdi. Üzerinde taşıdığı alüvyonlar ve kalıntılar seyahat için uygun olmamasına yol açtı. Bugün ıslah çalışmaları sayesinde şehir içi ulaşımına açılabildi. Tarihin her döneminde önemli sayılan nehir dini açıdan da kutsaldır. Tiber Nehri’nde yüzmek deyimi sıkça kullanılır. Bu deyim Protestanların, Katolikliğe geçişini anlatır.

Roma içinde gezerken çoğu turistik merkezin yakınında görebileceğiniz bir akarsudur. Roma’yı Roma yapan bu nehri takip edip çok önemli yürüyüş alanları da bulunmaktadır. sadece nehir yakınında gezerek bile kentteki görülmesi gereken yerlerin çoğuna ulaşılabilir. Turistik açıdan önemli bir köprü olan Sant Angelo Köprüsü yine bu nehir üzerindedir. İsterseniz yerel tur merkezleriyle iyi bir yürüyüş rotasına kayıt olabilirsiniz. Çok temiz sayılmadığını sadece akıntıyla öyle göründüğünü hatırlatmak isteriz.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü