Uffizi Galerisi – Floransa

Ünlü İtalyan ailesi Medici’lerin sanat koleksiyonunun sergilendiği, dünyada ünlenmiş tabloların bulunduğu büyük galeridir. Uffizinin Türkçe karşılığı ofisler demektir. Medici ailesinin burada bulunan ofisleri yönetim merkezi olarak kullandığı ve buradan kapalı bir köprü olan Ponte Vecchio‘ya bağlanarak kentte dolaştıkları bilinmektedir. Uffizi Galerisi dünya çapında en önemli ve en büyük sanat galerilerinden biridir.

I. Francesco’nun girişimi ile ikinci kat sergiye dönüştürülmüştür. 1560 yılında yargıçların ofisi olması için, Medicilerin isteğiyle Giorgio Vasari tarafından yapılmaya başlanan bu alan Vasari’nin tasarımına uygun olarak Alfonso Parigi ve Bernardo Buontalenti tarafından 1581 yılında tamamlandı. Yapı U şelkinde olup büyük ve geniş avlusundan Arno Nehri‘ne bağlanacak şekilde inşaa edildi. Nehire bağlantı olan yerden gizli geçit görevi gören köprü ile Medicilerin halka karışmadan ulaşımı sağlandı.

Floransa’da turistlerin ve sanat severlerin en uğrak mekanlardan biri haline gelen Uffizi Galerisi, paha biçilemeyen eserlerle dolu halde. 1993 yılında bombalı bir araçla saldırıya uğradı, 2007’de ise sel felaketi yaşandı. Bu sebeplerle tahrip olan sanat eserleri restore edildi, salonlar onarıldı. Halen bazı tablolar ve heykeller bakım için sırasını beklemekte.

Uffizi Müzesi‘ne dahil dünyaca ünlü eserlere örnek vermek gerekirse; Caravaggio’dan Medusa ve Bacchus, Raffaello’dan Elisabetta Gonzagave Madonna del Cardellino, Michelangelo’dan Tondo Doni, Botticelli’den İlkbahar, Simone Martini’den Beşaret ve Paolo Uccello’dan San Romano Savaşı sayılabilir. Elbette bunlar sadece bir kısmıdır.

Galeri Floransa’nın merkezinde sayılabilcek bir konumda. Bu sebeple içerisinde bulunan kafeler ve lokantalarda vakit geçirilip dinlenilebilinir. Kent meydanı buradan izlenebildiği gibi, Vecchio Sarayı’da galerinin manzarasına dahildir. Pazartesileri tatil olan galeri kalan günlerde saat 18:50’ye kadar ziyarete açıktır. Oldukça önemli bir mekan olduğundan girişinde beklemenin zor olacağı uzun kuyruklar olur ve gezmesi de zaman alır. Bu sebeple ziyarete karar verirseniz internet üzerinden bilet almanızı ve buraya geniş bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Floransa’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü