Vatikan Gezi Rehberi

Vatikan, 44 hektarlık alanıyla ve yaklaşık 900 kişilik nüfusuyla her anlamda dünyanın en küçük ülkesidir. Hristiyanlık dininin, Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Vatikan’ın devlet başkanı papadır. Yaklaşık 100 kişilik İsviçre vatandaşı, bekar, belirli bir boy ortalaması olan ve Katolik olması şart, geleneksel giysili muhafızlardan oluşan sembolik bir ordusu bulunmaktadır. 20 metrelik duvarlarla kaplı ve her yeri kameralarla izlenen Vatikan 1506 yılından beri bu ordu tarafından korunmaktadır. Vatikan Gezi Rehberi :

Toprak bakımından dünyanın en küçük devleti. Katolik hristiyanların yönetim merkezi olan Vatikan devleti Roma şehri içerisinde yer alır. Dünyanın en büyük klisesi San Pietro buradadır ve 60 bin kişi kapasitelidir. Devlet başkanı Papa’dır ve sözleri kanun hükmündedir. Papa yasama yürütme ve yargının da başkanıdır.Vatikan’nın 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve katolik olması şart muhafızlardan oluşan küçük bir ordusu vardır. Bunun nedeni isviçrelilerin tarih boyunca papaya karşı hiç savaşmamış ve hep sadık kalmış olmalarıdır. Yaklaşık 1000 nüfuslu bu ülkenin 50 den fazla tv kanalı 200 den fazla gazete ve dergisi 150 den fazla radyo istasyonu vardır. Dünyanın en zengin devletleri arasındadır.Katedrale kısa etek ve şortla girilmez.

1929’da İtalya Devleti’yle Kilise arasında Laterano Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edilmiştir. 1985’e kadar geçerli olan bu anlaşma günümüzde geçerliliğini kısmen yitirmiş olup İtalya’nın resmi dini Katolik dinidir maddesi kaldırılmıştır.

Mutlak monarşi’nin uygulandığı Vatikan’da Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti’nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır.

Dünya’nın en büyük meydanlarından biri olan Aziz Petrus Meydanı papanın balkon konuşmalarını yaptığı ve halka seslendiği yerdir. Meydanda kimin tarafından dikildiği belli olmayan bir mısır obeliski bulunur ve boyu 25 metredir. 1600’lerin 2. Yarısından beri meydan St. Peter Bazilikası tarafından kullanılmaktadır.

Haftada bir kez Çarşamba günleri papanın kabul günü düzenlenir. San Pietro meydanında yapılan kabul töreni yapılan törende ilgi çekici kısım ‘kadınların başının kapalı olması’ zorunluluğudur. Dünyanın en büyük kilisesi olan San Pietro, St. Peter, SanctiPetri veya diğer adıyla Aziz Petrus Bazilikası 23 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Zaten 4.4 hektar olan ülkenin 2.3 hektarını kaplayan kilise 60 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. 1506 ile 1626 yılları arasında inşa edilen yapı barok tarza sahiptir.

138 metre uzunluğa ve 220 metre genişliğe sahip kilisenin mimarlarından birisi de “Michelangelo” dur. Aziz Petrus isminin kiliseye verilme sebebiyse 12 havariden biri olan bu azizin mezarının burada bulunmasıdır. Aynı zamanda burada hizmet eden pek çok papanında mezarı burada bulunmaktadır. Aziz Petrus Bazilikasının yanında pekte fark edilmeyen ‘Sistine Şapeli’ 1483 yılında açılmıştır. 20 metre yüksekliğinde ve 40 metre uzunluğundadır. Burayı bu kadar ünlü hale getiren hadiselerden birisi papaların seçiminin burada yapılması bir diğeri ise Michelangelo’nun ‘Adem’in Yaratılışı’ freskinin burada olmasıdır.

Vatikan’ın en ünlü müzelerinden birisi olan Vatikan Müzesi yılda 4 milyondan fazla ziyaretçi almaktadır. Sebebi ise içeride çok kıymetli sanat eserlerinin, tabloların, heykellerin bulunmasıdır. Müzeye giriş ise 8€ dur.

Vatikan’ın doğrudan ya da dolaylı olarak sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu veya emisyonu, 49 TV kanalı veya kablolu yayını bulunmaktadır. Bütçesi katoliklerden kesilen kilise vergisi, aidatlar, bağışlar, şirket gelirleri, hisse senedi-tahvil-bono gelirleri, bankacılık ve faiz gelirleri, hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirlerle basın yayından elde edilen reklam gelirlerinden oluşmaktadır. Küçük olmasına rağmen her yıl 4 milyondan fazla insan burayı ziyaret ediyor.

Vatikan Müzesi (İtalyanca: Musei Vaticani), Vatican City’de bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan bir binadır.

San Pietro Kilisesi, Dünyanın en büyük kilisesi ünvanına sahip bu yapının dışarıdan olduğu kadar sizi içerideki sanat eserlerinin işçiliği ve ihtişamının da etkilediği bir gerçek. Sanatçı Michelangelo’nun başladığı ve Bernini’nin tamamladığı 284 traverten sütunu ve tepelerinde 140 aziz heykeli bulunan 88 gömme sütun gerçekten büyük bir işçilik. Bu kiliseyi ziyaret edebilmek için etek ya da pantolon boyları en az diz altında olmalı ve en açık yarım kollu üst giymeniz gerekmektedir. Bu kural kadın erkek herkes için gerçeli. Eğer kurala uymazsanız içeri girmek için beklediğiniz o uzun kuyruktan sonra geri çevrilme ihtimaliniz yüksek.

Ülkede papalığın resmi pulları, hediyelikleri alınabilir ve Vatikan’ın meşhur kahvesi içilebilir. Vatikan için bir diğer önemli hususta ülkenin AB üyesi olmamasına rağmen Euro kullanıyor olmasıdır. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında en nadir eurolar burada bulunur.

Vatikan Şehri, görselliğiyle göz kamaştıracak özelliktedir. Adını üzerinde bulunduğu tepeden alan, Ortaçağ’da veba salgınlarının kaynağı olan bir bataklığın çevrelediği Vatikan, 600 yılı aşkındır papanın ikametgahı, Mussolini’nin 1929’da imzaladığı Laterano Antlaşması’ndan bu yana da İtalya’dan bağımsız özerk bir devlettir.

Vatikan sadece 5 km2’lik yüzölçümüyle Dünya’nın en küçük ülkesi olsa da, enerjisi ve estetiğiyle en büyükleri arasına girmeyi hak eden bir ülkedir.

Vatikan Gezi Rehberi :  Vatikan’da Gezilecek Yerler

Başlıklara tıklayarak Vatikan gezilecek noktalar, görülecek yerler, müzeler, tarihi ve turistik mekanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve siz de Interbus sayesinde Vatikan Gezi Rehberi listesindeki yerleri ve birbirinden güzel diğer Avrupa şehirlerini tek seferde, üstelik ekstra tur ücreti olmadan, en uygun fiyatlarla gezmek için aramıza katılabilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’ın en ünlü meydanıdır. Ünlü heykeltraş Gian Lorenzo Bernini, meydanın bugünkü sütunlu mekanlara ve düzene sahip olmasında büyük çaba harcamıştır. Meydanın ortasında elips alan çevresinde fıskiyeli bir havuz yer alır. Orta kısmında ise Papa V. Sixtus tarafından diktirilen 25,5 m yüksekliğinde bir Mısır dikilitaşı bulunur. Papa her yıl meydanda toplanan Katoliklere seslenir.

Aziz Petrus Bazilikası

Her yıl binlerce Katolik, ibadet için Aziz Petrus Meydanı’ndaki bazilikaya gelir. Bazilikanın önünde Papa’yı korumaya yeminli İsviçreli muhafızları görürsünüz. Roma’nın en büyük 4. bazilikası, 60.000 kişilik kapasiteye sahip.

Vatikan Müzesi

Dünyanın en değerli müzesi olarak kabul edilir. Büyüleyici merdivenlerden yürürken Rafael Odaları insanı kendisine hayran bırakır. Tavandaki harika freskler göz kamaştırıcıdır. Vatikan Müzesi’nin en önemli bölümü, Papa 4. Sixtus için yaptırılan Sistina Şapeli’dir. Şapeldeki freskler, duvar panoları ve sanat eserlerinin her biri çok değerlidir. Michelangelo tarafından yapılan “Adem’in Yaratılışı” sahnesi, şapelin en değerli eseridir.

Vatikan Gezi Rehberi : Vatikan Hakkında Bilgiler
  • Ülke: Vatikan
  • Para Birimi: Euro
  • Dil: İtalyanca
  • Vatikan Nüfusu:
  • Telefon Kodu: 
  • Interbus İletişim: 0090 541 387 8526
Menü